Пазарджик. След Пернишко и Софийско, не закъсня и земетресението с магнитут 3,5 по Рихтер в района на Велинград. От геофизичния институт на БАН и неговия сеизмологичен център съобщиха, че трусът е станал в 23,08 часа вечерта в неделя на 78 км югоизточно от София.
Освен че разтресе велинградчани, беловци и дори пазарджиклии, природното бедствие бе усетено и в самата столица. Няма данни за жертви и нанесени материални щети, но огледът и сигналите на гражданите ще бъдат адекватно разгледани и ще се реагира светкавично, обяви за агенция Стандарт Нюз губернаторът на Пазарджик д-р Дончо Баксанов. Дълбочината на труса е 2 км, според справка в сайта Европейски средиземноморски сеизмологичен център. Трусът е на 5 км югозападно от Белово и на 17 км северозападно от Велинград.
Според експертите няма връзка между земетресението от миналата нощ и трусовете в Перник. Нямало връзка и между трусовете в България и тези в Турция и Гърция. Според директора на Института по геофизика Николай Милошев това е нормална сеизмична активност в района на Балканския полуостров. "Има засилена чувствителност към зачестилите трусове, но това се случва постоянно и ние го наблюдаваме под лупа", каза Милошев. Апокалипсис няма", успокои той.
Велинградчани, ракитовци и жителите на Чепинското дефиле обаче наизскачаха от къщите, въпреки че особени щети по домовете нямаше. Хората веднага изпаднаха в шок заради датата 3 ноември 1977 година, когато в 4,23 часа сутринта разтърсване на земята извади от съня им жителите на курорта. Земетресението беше със същия магнитут, но причини огромни щети на почти всички къщи във Велинградско и Пазарджишко, събори комини, стълбища и напука повечето стени. Тогава пострадаха силно и няколко хотела. Къщите бяха опасни за обитаване и всички се нуждаеха от ремонт.
Трусът отпреди 35 години предизвика големи щети в 14 предприятия и 157 обществени сгради. Според експертите обаче тогава земетресението е било на дълбочина 15 км под земната повърхност и след най-тежкия трус месеци наред през зимата срещу 1978 година във Велинградско геофизиците от БАН са регистрирали общо 500 труса. Това ги кара да мислят, че тогава земята се е разместила по по-страшен начин, въпреки че и в нощта сега срещу понеделник бяха усетени множество по-леки трусове след първия.
Живите експерти от БАН, които и сега се занимават със земетресенията у нас, си припомнят, че по 24 часа в денонощието велинградският щаб на Гражданска отбрана се грижил за съгражданите си. Ежедневно служителите обикаляли домовете от вечерта до сутринта стоели пред къщите при запалените огньове на излезлите навън хора, разговаряли с тях, оборвали слухове и повдигали духа. Според сеизмолозите от БАН сега обстановката е по-различна, въпреки че Чепинското дефиле е едно от най-чувствителното за земетресения у нас. Районът е предразположен към трусове и преди това такива е имало през 1903, две години по-късно, 1928 и 1962 година.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com