Варна. През 2100 година киселинността на световния океан ще се повиши със 150 %, ако замърсяването продължи със същата интензивност. Това предупреди във Варна изпълнителният секретар на Междуправителствената океанографска комисия (МОК) към ЮНЕСКО Уенди Уотсър-Райд. Тя каза, че през последните 100 години с повишаване на индустриализацията киселинността на моретата се е увеличила с 30 на сто.
Варна беше домакин на работата на МОК за следващите 10 години и на оперативната океанография в световен мащаб. Срещата се организира от кореския институт за океански изследвания и Института по океанология при БАН във Варна с финансовата подкрепа на Министерството на земята, транспорта и морските работи на Република Корея.
В света вече има изградени системи за ранно оповестяване на опасност в моретата и появата на цунами, посочи Уотсър-Райд. Според нея отговорност за бърза реакция при криза в Индийския океан носят Индия, Австралия и Индонезия. За ранното оповестяване в Североизточния атлантически регион отговаря Франция, а Турция трябва да реагира първа при кризи в Средиземно и Черно море.
България вече има възможности и редовно дава информация за скоростта и посоката на вятъра, солеността на водата и други показатели за нашата акватория, каза шефът на Института по океанология Атанас Палазов. Страната ни си партнира много добре с Румъния в Черноморския регион, но с някои от останалите държави все още има пречки в законодателството, които не позволяват даване на данни в реално време.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com