София. "По-интересното от самото плаване за мен беше да видя колко е различен светът. А това няма как да стане освен с яхта", казва ветроходец №1 за 2011 година и носител на най-престижния морски приз "Златен Глобус" Христо Велков. За по-малко от три години той обиколи по вода 3/4 от света с яхтата си "Serenite" (от френски "вътрешна хармония"). Шкиперът преплавал общо 17 473 морски мили, от които над 5000 като самотен екипаж. Когато съм с други на борда на лодката казвам "аз", а когато съм бил сам на яхтата, казвам "ние". Това е странна симбиоза, уникална хармония между мен и нея, казва Христо.
И на край света да кацнеш със самолет, все си оставаш турист, смята Христо Велков. Но когато ветроходец №1 стигне с яхтата си на далечни места - отива там с къщата си, местните хора му идват на гости и начинът на общуване е съвсем различен. Затова Христо не харесал Карибите - луксозно гето със скъпи хотели, но отделени с огради, охрана и кучета от останалия свят.
Когато тръгнал от Карибите за Панама обаче, преоткрил за себе си Колумбия - въпреки трудното и деликатно плаване до там и дебнещите опасности от среща с пирати. Заради умората си, а и да зареди гориво, решил да спре за ден в Картахена, но... останал 3 месеца. "Изумруденият град" го поразил не само с уникалната си природа.
"Картахена е защитен от ЮНЕСКО заради невероятните си паметници на архитектурата и културата, както и заради местните занаяти", разказва яхтсменът. А и по цял свят го знаят като "столицата на изумруда". Христо попаднал в най-пъстрия квартал "Басурто", за който Габриел Гарсия
Маркес е написал "Любов по време на холера"
"Има много бедни хора, а държавата е богата - на кафе, стада и други изобилия. Но това не е тъжната бедност на Северозападна България", казва нашенецът, който от 20 г. живее в Брюксел - сърцето на Стария континент.
"Сутрин например колумбиец си купува вестник, слага го на земята, подкрепя го с два камъка и всички около него се трупат да четат страница по страница. След това си плащат, но по-малко пари, отколкото струва самият вестник", разказва Христо. "След това тръгват разпалените коментари на живо така, както ги правим и ние, но по блогове и форуми", разказва Христо.
Любимото му място през дългото плаване обаче си остават Канибалските острови на Вануату, където останал половин година. Нарича ги "най-щастливото място на света", защото хората там не познават злоба, завист и алчност, не се интересуват от пари и слава. "След като живях там, вече не съм същият. Страховете ми изчезнаха и съм по-щастлив", казва ветроходецът. От общо 80 острова само на 12 има хора - живеят сред действащи вулкани, под господството на черна магия и изтърпяват по 5-6 земетресения на ден. Сега се радват на рибата и улова и на първите си джиесеми, заредени със слънчеви батерии, защото нямат електричество.
Местните броят времето от циклон до циклон. Празниците наричат фестивали, а културният дом, училището и кафенето са събрани на едно място, наречено "камал". Там танцуват и шаманите. Христо разказва, че бял гостенин на канибалските острови влачил цял месец крака си, ухапан от гигантска стоножка, и никакъв лек не намирал. Само за два-три дни на крака го изправил местният шаман - като
пял и се молил на бога на стоножките
"Може би антибиотикът му е подействал тъкмо тогава, но всички вярват, че магията му е помогнала", разказва Христо. Той сам пробвал силите на шаманите. Местният гуру му пратил магия по СМС, за да запали разваления двигател на яхтата. "В крайна сметка трябваше да го оправям по конвенционалния начин, а дали магията е помогнала или не, знам ли", смее се ветроходецът. И разказва още, че жителите на един от островите празнували пък фестивала на двете луни.
Преди много години американската програма "Сървайвър" изпратила хора да снимат филм при тях. За нощната снимка им трябвало да грее луната, а тя се поскрила. Тогава екипът изрязъл луна от картон за необходимия декор, а местните пощурели вярвайки, че има две луни в небето. Шаманите забили барабани и тамбури, народът се събрал да ги види. Оттогава местните празнуват фестивала на двете луни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com