Реститути са захапали Студентски град

Слагат камери в кампуса с благословията на Темида

Реститути са захапали Студентски град | StandartNews.com

София. Само на думи е "Студентски град", името Лас Вегас му приляга повече. Това е мнението и на ректори, и на студенти за подобието на кампус, в което заведенията, продаващи алкохол, са повече от университетите.

Според главния архитект на столицата Петър Диков единственият начин да се спре презастрояването на Студентски град е устройственият план, който в момента пребивава в съда. Срещу него има над 100 претенции, предимно от реститути. Всъщност именно благодарение на тях градчето е в днешния си вид.

Земите на тези хора навремето са били върнати в реални граници, но като земеделски. В продължение на 15 г. обаче няколко общински ръководства им помагат чрез заменки да се сдобият с право на строеж в кампуса. Затова на практика устройственият план не може да върне облика на градчето. Той просто обособява общежитията в отделни кампуси, запазвайки зелените им площи.

Това означава, че ще се очертаят нещо като "учебни гета" сред дискотеките и кръчмите, които ще продължат да съществуват на реституираните терени. Предвижда се също строеж на училище и две детски градини, както и велоалейна връзка между кампусите. Предложен е и видеоконтрол във всеки кампус. В момента такъв има само на ниво отделно общежитие.
 
Дори и да се приеме този план, кръчми и чалготеки, построени на реституирани и общински земи, няма как да бъдат затворени. Това означава, че алкохолът в Студентски град ще продължи да се лее, както и досега, макар и в по-ограничено количество заведения. Именно по тази причина ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев от известно време настоява Студентски град да бъде приватизиран, като с парите се построи кампус на съвсем друго място. Други застъпници на тази идея обаче няма.

Един от плюсовете, ако сградите бъдат дадени на "Студентски столове и общежития", е в това, че таксите най-вероятно вече ще станат еднакви, а също и че повече младежи ще намерят място в общежитията. Сега някои вузове буквално не смогват да настанят своите студенти. Най-голям е проблемът с УНСС и СУ. Всяка година те с разменни писма си обменят стаи в общежитията например с Медицинския университет, за да сместят всички желаещи.

"Винаги около 1000 души остават навън. В същото време някои университети, които имат по-малко студенти, си правят ателиета в сградите или пък ги отдават на хотелски начала", каза ректорът на УНСС проф. Стати Статев. По думите му обединяването на общежитията под една "шапка" ще създаде възможност и студентите, които сега по неволя ползват квартири, да получат подслон в Студентски град.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай