Проклятието на Тутанкамон още взима жертви

Вино и йероглифи спасяват наши археолози от пазителите на гробниците

Проклятието на Тутанкамон още взима жертви | StandartNews.com

Кайро. Досущ като в Холивудски филм проклятието на мумията дебне родни археолози в Египет. От март месец нашенците превиват гръб в покоите на виден жрец от времето на Рамзес II. Всяка сутрин в 7 часа, преди да влязат в обект номер 263, доц. Тeодор Леков и д-р Емил Бузов изпълняват таен ритуал, с който молят за милост света на мъртвите. Въпреки че двамата не издават подробности, техен колега разкри, че за да се избегнат инциденти, се носят дарове. Най-често това са фурми или други плодове, а тунелът на галерията се прелива с вода и вино в равни части. Някои западни египтолози пък чертаели в прахта пирамида и око, а в подножието и квадрат с вписан трапец. Човешко суеверие или свръхестествена защита - отговорът на този въпрос не стои пред родните и чуждите археолози. На фона на смъртните случаи около древните храмове по цял свят едно наум никога не е излишно.

Тандемът Леков-Бузов работи в долината на царете по поречието на Нил. Всеки ден те влизат със страх в покоите на сановника Пиай от времето на XIX египетска династия. Преди идването на нашите специалисти се считало, че обектът има само една шахта. Българите обаче открили още три с дълбочина около 8-10 метра и вход, колкото за хобит - 90 см.

Гробницата, в която си почива мумията на видния жрец прорицател, датира от времето на Рамзес II. Всеизвестен факт е, че навремето древните са заложили видими и невидими капани срещу иманяри и осквернители на вечния сън на покойниците. 

Не са един и два случаите на внезапна смърт около гробниците. В археологическите анали кръвта смразява проклятието на мумията, поразило няколко италиански археолози. Те се натъкнали на погребение на египетски фараон и жена му. На входа на гробницата пишело: "Изида ще накаже трижди онзи, който посегне на покоя и даровете на мумията." Жителите на Ботша не взели на сериозно предупредителния знак на една от най-мощните богини в нашия свят. Те опоскали всяко кътче от пирамидата и възмездието не закъсняло. Малко преди да се върне в родната Италия, шефът на експедицията ненадейно бил покосен от инфаркт. Два дни по-късно неговият помощник издъхнал след смъртоносно ухапване от змия. В течение на няколко месеца никой от експедицията не оцелял.

Гробницата на Тутанкамон е другият древен обект, който продължава да взима своя курбан. Тя е построена в чест на млад фараон, който издъхнал в юношеска възраст. Момчето е положено заедно с даровете в четири саркофага. Три от тях влизат един в друг като матрьошки, а накрая са затворени в голямо корито от червен кварцит. Метафизици предполагат, че кристалът пази тайната на пирамидите. Но в същото време в кварцовия саркофаг цъка някаква биоенергийна програма - СОТ. Тя осигурявала непозната за нашия свят защита на всички погребани фараони, жреци и сановници.

През 1916 г. английският археолог Хауърд Картър заминал за Египет. Цели шест години той търсил гробницата на Тутанкамон и я намерил през 1922 г. На 17 февруари следващата година в непокътнатата галерия са открити несметни съкровища. До златния трон и до статуите обаче лежали три скелета на иманяри.

Докато пазарували провизии на пазара в Кайро, един от помощниците на Хауърд бил срещнат от възрастна жена. Тя му казала следните думи: "Смъртта ще долети на бързи криле при оня, който смути покоя на фараона." Репликата е подета и от английските таблоиди. Много скоро словата се оказват поличбени. Първа жертва на мумията паднал самият собственик на концесията лорд Карнарвън. Биографите му са единодушни, че той нямало да пострада, ако не ходел на разкопките лично. Няколко седмици след стъпването му в гробницата на Тутанкамон финансовият благодетел на цялото мероприятие издъхнал нелепо след ухапване от насекомо, носещо малария. Това се случило на 5 срещу 6 април 1923 г.

Три месеца преди това ясновидецът граф Хеймън изпратил на бизнесмена депеша, в която изрично го предупреждавал да не отварят тази гробница! Въпреки това обаче лордът решил да рискува, за което заплатил с живота си.

В паметния миг, когато англичаните влизат победоносно в обекта, присъства и младият учен Мейс. Той заедно с Картър и Карнарвън отворили погребалната камера. Не минало много време и Мейс изпаднал в депресия. И се обесил. За оня свят заминал и Арчибалд Дъглас Рийд. Той тъкмо се канел да направи рентгенова снимка на една мумия, когато бил покосен от разрив на сърцето. Преди него еднопосочен билет за царството на сенките получил и египтологът Артър Уейгол.

На 21 февруари 1930 г. жертвите на древната магия за защита на мумиите надхвърлили двадесет. Дългата ръка на Смъртта застигнала немалко и в родната им Англия. Синът на лорда, който навремето взел участие в разкопките на гробницата на Тутанкамон като секретар на Картър, пък бил намерен бездиханен в своята квартира, въпреки че вечерта си легнал в отлично здраве и разположение на духа. Единствено мустакатият египтолог Хауърд Картър се изплъзва от проклятието, доживявайки 65-годишна възраст.
Според негови колеги той е полял нозете си с вино, преди да влезе. Отделно никога не се разделял с египетски символ за защита, който държал в портфейла си.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай