Клишето, че младите българи са апатични и мързеливи, за пореден път е разбито. Най-прясното доказателство за това е "Наръчник на приключенеца" - новият проект на сдружение "Българска история". Това е предаване, в което има и реалити елементи. Това не е стандартното туристическо предаване, в което се посещават някакви места и зрителят просто гледа. А всъщност в него има състезателен характер. То се излъчва в ефира на Би Ай Ти всяка събота, като първият епизод беше на 3 декември. Автори и едни от участниците са Марио Мишев и Иван Кънчев от сдружение "Българска история", а проектът е подкрепен от VIVACOM.
"За VIVACOM образованието и използването на възможностите, които дават съвременните технологии, за нови подходи в обучението и възраждането на интереса към българската история, са дългогодишна кауза", каза на премиерата на проекта Веселка Вуткова, директор "Корпоративни комуникации" на компанията. Основната част на екипа на предаването е от четирима млади хора на около 20 години. Всеки един от тях трябва да покаже мястото, което най-много го е впечатлило, според задачата, която му е дадена. "Всеки един от нас се опитва да покаже най-хубавото място. Всичко това минава под зоркия поглед на нашия гост-специалист Драгомир Симеонов. Всъщност в началото на всеки епизод той ни задава предизвикателство", коментира за "Стандарт" Марио Мишев. Предизвикателствата са много разнообразни. Например, в първия епизод Драгомир Симеонов е искал да му се покажат най-необикновените музеи в България. Ще видим и предизвикателства като това да се намери манастирът с най-драматична история, върховете с най-живописна гледка, град с впечатляваща архитектура, най-уютните за престой хижи и т.н.
"Идеята е да покажем най-доброто, като в никакъв случай не се опитваме да класираме места - просто всеки един от нас опитва ралзичен тип туризъм. Така се дава и някакъв вид разнообразие на зрителя, той има възможност да избере на кое място му се ходи най-много и какво може да посети", каза Марио. Понякога се представят и не толкова популярни дестинации. Авторите се опитват да избягат от клишето - да се показват само туристически обекти в страната, които, така или иначе, хората познават доста добре. Едно от нестандартните места, което приключенците са посетили, е Минният музей в Перник. "Перник предимно се свързва с някакви шеги, а не с туризъм, но има какво да се види там - и музеят, и други неща. Музеят е уникален за Балканския полуостров, защото влизаш в автентична минна галерия, това са няколко километра тунели и е много любопитно. Това е нестандартен музей, не влизаш просто в една експозиционна зала да гледаш изложеното, а се докосваш пряко до историята", заяви Марио Мишев.
Иван Кънчев сподели, че също е впечатлен от този музей. Но според него много емоционални са били и срещите с хора при пътуванията из страната. "Музеят, който аз избрах, е този на сатирата и хумора в Габрово. Той е доста популярен, но все пак е нещо много уникално, няма аналог у нас. А и е един от не многото музеи в Европа, посветени на тази тема", разказа Марио. Той обясни, че обикновено в един град има една главна забележителност, всеки познава нея, но наоколо има някои такива, които далеч не отстъпват по значимост, дори да не са толкова известни. А остават в сянка на главната забележителност. "Видин е един от най-любимите ми градове още от дете. Има 2 забележителности там, които аз лично не познавах преди да се захванем с това предаване. Едната е Видинската синагога. От нея сега има само руини, дори е опасно да влезеш да я разгледаш, но е доста впечатляваща. Пред теб се издига една синагога, която в миналото е изглеждала блестящо, в момента не прилича на нищо, но има нещо много въздействащо в това. Другото също е един уникален паметник за нашите географски ширини. Това е Паметникът на скърбящия войн, който е непосредствено до гарата. Всъщност той е посветен на една тема, за която много рядко се вдигат паметници - в почит на вражеския войник.
Паметникът изглежда като един войник, който е приклекнал, доста смирен, съжаляващ за братоубийствената война със сърбите. Изразява голямото сърце на българския народ от този период, който не е искал да воюва, но му се е наложило. Опитваме се да покажем тези места, които нямат аналог - не само у нас, а някои - дори в други държави", каза той. В края на сезона ще има епизод, който ще е в духа на това, че младежите са обиколили по-голямата част на страната, но се опитват да покажат нещо и за столичани - по-малко познатите места около София. Условието е да може да се стигне до тях с градски транспорт от София. Не е задължително да е в сърцето на града, може да е в околностите. Там ще има много изненади за зрителите, защото има много места, които забравяме да посетим, нищо, че са на няколко километра от нас. "Целта на предаването е познаване на културно-историческото наследство. Ние се борим със стереотипа, че то се ограничава единствено до няколко обекта, които са с голямо национално значение, като "Шипка", "Мадарският конник" и т.н. Това са места, които всеки българин е посещавал и познава добре, но не само до това се ограничава нашият туризъм.
Около тези обекти има и други места, които трябва да бъдат посетени. Това може да е вдъхновение за масовия турист, който не пътува постоянно, но когато пътува, иска да види нещо различно, нещо, което още не е посещавал, дори не е подозирал за него. Идеята е да се обърне внимание на алтернативния туризъм, който не е задъжлително много ексцентричен - може хората да знаят за тези места, но им се предлага нова гледна точка към тях", каза Марио. Според Иван, когато човек види тези места, той може да се запали и по историята. По думите му, един от крайните резултати на предването, след като се излъчат тези 10 епизода, би трябвало да е максимален брой хора да излязат и да посетят местата, които са им били показани и са им направили впечатление. Има ли място такова предаване в ежедневието на масовия български зрител, който е свикнал с риалити формати от по-скандален характер? Марио споделя, че му е трудно да прецени, но със сигурност това е една незапълнена ниша. Според него трябва да се провери дали от такава ниша има нужда. "Несъмнено има интерес към опознаването на културно-историческото наследство. Тук не става въпрос само за туризъм, а за това минало, което не познаваме, а е на една ръка разстояние от нас. От други наши проекти виждаме, че хората са отворени към това да опознаят страната си, просто не им се предлага по достатъчно увлекателен начин", каза той.
Според Иван Кънчев със сигурност подобни предавания имат място в българския ефир. А вече дали "Наръчник на приключенеца" ще привлече достатъчно зрители - зависи от екипа, обясни Иван. "Ние много често констатираме и се оплакваме от проблема с масовите риалити шоута и искаме да предложим някаква алтернатива. Винаги когато констатираш даден проблем, ако не предложиш алтернатива, оплакването става малко безсмислено. Това е нашият начин да предложим нещо по-различно", каза той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com