Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с екипа, който работи по отстраняването на мазута от потъналия през 1921 г. край Созопол американски търговски кораб „Мопанг". Той посочи, че е възложил на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и Изпълнителната агенция „Морска администрация" да започнат незабавни действия за отстраняване на замърсяването.
„Знаете екологията винаги е била водеща за нас. Осигурихме финансирането, за да може да влязат при достатъчно добри условия", каза премиерът Борисов и подчерта, че дейностите по премахване на мазута от кораба трябва да се провеждат при спазване на всички мерки за безопасност.
От Изпълнителна агенция „Морска администрация" и водолазния екип съобщиха, че в момента течът е спрян и от кораба не изтича мазут, както и че днес времето не позволява да започнат действията по източване на потъналия плавателен съд.
Министър-председателят Борисов подчерта, че работата по премахването на мазута ще започне веднага щом условията го позволяват и че в момента категорично е спрян течът, което не налага спешното пускане на водолази, които да рискуват живота си.
В сряда на оперативно заседание на Министерския съвет беше одобрен план за действие във връзка с потъналия кораб. Отпуснатите средства за справяне с проблема възлизат на 2,454 млн. евро. Сумата ще се използва за техника и екипи, които да работят по отстраняването на теча и е предвидена за максималния срок на работа - над 50 дни, при хипотеза за пълни резервоари - 650 тона мазут.
Има лек остатъчен филм близо до Маслен нос, но няма опасност от екологично замърсяване, пред репортери в Созопол слуховете за огромно петно в района кап. Живко Петров, директор на „Морска администрация" – Бургас.
„Наблюдаваме го и със сателитни снимки. По наша молба Европейската агенция по морска безопасност изиска от Европейската спътникова агенция пренастройване на сателитите и всеки ден ни изпращат снимка от този район. Така, ако нещо се случи по тъмните часове на денонощието и не го видим, това може да се види на сутрешната снимка", каза още кап. Петров.
Според него няма пряка опасност за екологията, но рискът съществува и затова са предприети съответните действия.
Криза няма, но действаме при условията на криза, защото при това бурно море може корабът да пострада и тогава да стане опасно, каза още министър-председателят Бойко Борисов.
„В момента, в който ми докладваха, че започнаха да излизат топчета мазут по плажа и, че има разлив говорих с водолазите, възложих на Министъра на транспорта, на Морска администрация, говорих и с кметовете. Тъй като знаете екологията винаги ни е била и водеща, а и туризмът е едно от препитанията в региона", каза още Борисов.
По думите му вчера на оперативно заседание са взели решение и са осигурили финансирането, за да може незабавно да се влезе, когато времето позволява, спазвайки всички мерки за безопасност за живота на водолазите и момчетата, които ще бъдат ангажирани с тази дейност. Според него ден или два закъснение в случая не е проблем.
Премиерът каза, че според специалистите наличната техника, човешки потенциал и с осигуреното финансиране, ще може да се източи мазута и след това корабът да продължи да бъде атракция и за водолазите. „Всичките изразиха такова желание да им го запазим, да продължи да служи, защото това е американски кораб още от 1920 г., взривен от немска мина. И водолазите и въобще хора, които се занимават с подобен тип туризъм си го обичат", добави Борисов. На въпроса какви са рисковете той отговори, че едва ли това е първият кораб с разлив в света, на резервоари или потънал.
Специалистите казвали, че могат да се справят, имало необходимите помни и оборудван кораб. „Това, което се иска от мен и от министъра е да осигурим средствата, да създадем организация и да я направим. Така че от тук насетне трябва да се доверяваме на специалистите", каза още Бойко Борисов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com