ПРЕГЛЕД НА РЕГИОНАЛНИЯ ПЕЧАТ

ПРЕГЛЕД НА РЕГИОНАЛНИЯ ПЕЧАТ | StandartNews.com

СТАРА ЗАГОРА
Предизборната кампания в Казанлък е нормална. Засега! Това твърди в днешния брой на в. "Старозагорски новини" областният лидер на социалистите Трифон Митев. Депутатът от "Коалиция за България" също така споделя, че не е "реалистична възможността на съветническите избори на 21 юни например работниците от оръжейната фирма "Арсенал" да гласуват монолитно за листата на "Експерти за Казанлък". Ще припомним, че тя е съставена преимуществено от кадри на "Арсенал", начело на листата е изпълнителният директор на фирмата инж. Николай Ибушев.
Започнаха празниците на липите, информира още областният всекидневник. Малко преди началото на официалното откриване на празниците на липите в Стара Загора се изсипал из ведро топъл пролетен дъжд. След това небето се изчистило, пекнало слънцето и чудодейният аромат завладя още по-силно с омаята си привилегированите от Господ и природата заралии.
Вестникът съобщава и за откритото второ огнище на бруцелоза в Старозагорско. В края на май, по данни на ветеринарните органи, е открита болна от бруцелоза коза в с. Васил Левски, община Опан. В тази връзка специалистите от Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве, Стара Загора, незабавно са организирали изследвания на контактните от заразеното огнище, информира д-р Таня Перчемлиева, началник-отдел "Надзор по заразните болести". Пробите са изпратени в Националната лаборатория по особено опасни бактериални инфекции в София. За радост получените на 30 май резултати са отрицателни по отношение на хората.

ПЕРНИК
Фармацевтите ще стачкуват от юли, ако дотогава не бъдат чути, предупреди регионалната лидерка на съсловната организация в Перник Величка Бочкова. Аптекарите недоволстват от готвената промяна на чл. 222 в Закона за лекарствата в хуманната медицина, с която ще отпадне изискването само фармацевти да могат да откриват аптеки. Те започват подписка под мотото “Съгласни ли сте да има монопол върху лекарстворазпространението”. Предстоящите  протестни действия на фармацевтите са основна тема в пернишкия всекидневник “Градски вестник”. Съществуването на териториални звена на “Гражданска защита” към Министерството на извънредните ситуации е лишено от смисъл, защото не разполагали със собствени ресурси, сили и средства, твърди бивш шеф по сигурността в Община Перник. Емил Христов смята, че експертите, които работят в тях трябва да преминат на разположение на общината, пише изданието. Според бившия общинар, който бе принуден да излезе в пенсия, излишно е и самото Министерство. Опра вдано било само съществуването на спасителните отряди, в които работели добре подготвени хора.
Другият регионален вестник в Перник – “Съперник”, отделя просторно място на награждаването на директори на училища с особени заслуги за първото място на четвъртокласниците от региона в проведеното преди месец национално външно оценяване. Наградите са учредени от Съюза на работодателите в системата на средното образование в лицето на неговия председател Самуил Шейнин, който е и директор на професионалната гимназия по техника и строителство. Той отличи седем от своите колеги с грамоти и плакети. Награди са връчени още на фирми, помогнали в професионалната реализация на учениците от строителното училище и на журналисти.

ШУМЕН
Няма нито един факултет на Шуменския университет, който да не е надвишил план-приема или да не е правил размествания през учебната 2007/2008 година. Това казва от първа страница на "Топ Новини" ректорът на висшето учебно заведение проф. Маргарита Георгиева. Тя заявява, че университетите не би трябвало да бъдат санкционирани за това, че са приели студенти с равен бал от кандидатстудентските изпити или поради факта, че обучават студенти в неравностойно положение.
Тема от “Шуменска заря” и “Топ новини” е пътен инцидент с полицай. Катаджия блъсна пиян пешеходец, пострадалият избяга от болницата. Военна прокуратура образува следствено дело за ПТП със средна телесна повреда. 
Мошеници шетат из Шумен с календарчета на Дряновския манастир, предупреждават още местните вестници. От 4 юни в Шумен и Варна е стартирала кампанията "Да помогнем на Дряновския манастир", организирана от фондация "Майчино сърце". Представители на фондацията предлагат срещу 1 лев календар с изображение на манастира. Зад тази кампания е посочено името Дамян Калчев, управител на фондация "Майчино сърце", със седалище гр. Варна, "Сливница" 17.  От пресцентъра на община Дряново са категорични, че нито община Дряново, нито великотърновският митрополит Григорий са инициатори на тази кампания и не са чували за нея.

ВАРНА
“Градушка удари центъра на Варна”, “30 000 домакинства на сух режим”, пишат днес повечето варненски вестници на първите си страници. Водоснабдяването вече е нормализирано, но от РИОКОЗ-Варна са категорични, че водата не трябва да се употребява за пиене и приготвяне на храна.
Варненци отново ще почиват на 15 август, когато е денят на града, цитират вестниците кмета на града Кирил Йорданов, който получил уверението на премиера, че ще има такова решение на Министерски съвет.
Под заглавие “Губернаторът под обсада” вестник „Народно дело” пише за предстоящия днес протест срещу решението на областния управител Христо Контров да върне за преразглеждане декларацията, с която Общинският съвет във Варна призна арменския геноцид. “ГЕРБ се приши към протеста днес”, “Митрополит Кирил подкрепи арменците” са вестникарските заглавия по същата тема. Цитирани са думите на митрополит Кирил, който е категоричен, че “Българският народ и българската православна църква са изразили своята подкрепа за арменците още в годините на погрома срещу тях, така че въпросът с осъждането на тези събития е принципно решен. Този въпрос не бива да се политизира”, добавя още варненският и великопреславски митрополит.  Вестникът публикува и позицията на ДПС под заглавие “Не правете политика от историята”. Варненската организация на движението изразява възмущение от позицията на ВМРО, които са в основата на протеста пред областна администрация днес.    
„С уникални операции удължават крайници на деца” информира вестник „Черноморие”. Безкръвните операции се извършват в МБАЛ “Св.Анна” във Варна. Уникалният метод се прилага за всякакъв вид костни деформации, счупвания и травми. “Търсят се стопани за извънградските плажове”, пише още вестникът. По същата тема пишат и другите вестници, като отбелязват, че  „Общината препитва мераклии за плажовете в петък”, когато ще бъдат класирани офертите на кандидатите да стопанисват за един сезон 12 общински плажа. Вестникът информира, че „Започваме да плащаме за паркиране в синя зона”. От 50 стотинки до 3 лева ще е таксата за престой до три часа, над това време ще следва глоба. Предстои проектът на общината да бъде внесен за разглеждане и одобрение от общинския съвет. 
„Черно море” пише днес за увеличеното работно време на информационния център в община Варна. Там може да се плащат сметките за ток, вода, телефон и данъците до 19 часа. Вестникът пише и за предстоящото откриване на новия басейн, който е част от спортния комплекс “Приморски” във Варна. „Той е изцяло съобразен с изискванията на международната федерация по плуване”, акцентира вестникът.  Друг спортен акцент е, че „Отварят за варненци спортната база на ВВМУ „Н.Й. Вапцаров”. Тя ще бъде ремонтирана със средства на общината, срещу което варненци ще могат да посещават плувния басейн, волейболната зала и площадката за футбол на малки вратички. Според договорката базата ще бъде свободна за граждани всеки ден.    
“Шофьорите на общинските паяци са пред ултиматум”, съобщава вестник „Позвънете новини”. Четирима са стачкуващите служители на общинска дирекция “Опазване и осигуряване на обществения ред” заради ниските им заплати.
“Пожарната бави откриването на ледената пързалка”, пише още  вестникът, като цитира техническия директор на фирмата- изпълнител „Инжстрой инженеринг”. По думите му се наложило да разясняват на представителите на противопожарната служба как да приемат уникалния обект.
Шеговитият, но критичен коментар на вестника към общината за 85 палми, които вече са разположени на различни места във Варна, а през следващата година предстои да бъдат купени още 65,  е под заглавие “Кърпим дупки с палми”. Екзотичните растения ще струват на бюджета около 280 000 лева, с които градът си връща един от елементите на традиционния облик от преди няколко десетилетия, признава изданието.

ДОБРИЧ
Днес в. "Добруджанска трибуна" пише от първата си страница за приключилото разследване за купуване на гласове на местните избори в Добрич, проведени на 28 октомври 2007 г. В качеството на обвиняем е привлечен Северин Стефанов Радев. Държавното обвинение ще внесе в съда предложение той да бъде освободен от наказателна отговорност и да му бъде наложено административно наказание – глоба, пише вестникът.
Друг акцент на днешния брой на вестника е постаен върху това, че таксиметровите услуги в Добрич са най-скъпите в страната. С 15 ст. по-евтино от Добрич возят жълтите автомобили в Шумен, а във Велико Търново - с 5 стотинки. Услугите на таксиметровите фирми в София също са по-ниски от тези в Добрич, въпреки че бяха повишени през октомври 2007 г., пише още вестникът.
За това че ученици от две добрички училища ще бъдат днес и утре полицаи на възлови кръстовища в града пишат и двата добрички всекидневника.
Другият регионален всекидневник на първата си страница отбелязва премиерата на пиесата "Милионерът", с която снощи добричкият драматичен театър отпразнуа 80-годишния си юбилей. Изданието пише още на първата си страница за победата на Миро и Дивна в "Пей с мен" по Нова тв, като с гордост отбелязва, че творческият път на Миро тръгва от Добрич. За това, че бюрото по труда организира информационен ден пише на вътрешните си страници още в. "Нова добруджанска трибуна", както и за гостуването на Андрей и Петър Слабаков в СОУ "П. Р. Славейков".

ПЛОВДИВ
“Токът в Пловдив скача с 14,59 на сто”, съобщава вестник “Марица”. С толкова ще поскъпне еленергията за битовите абонати на EVN от 1 юли, реши ДКЕВР. Експерти на дружеството изчислиха, че дневната тарифа ще стане 19,62 ст., а нощната – 10,57 ст. Сега действащите цени за дневна и нощна тарифа са съответно 15,73 ст. и 10,06 ст.
Общинската тематика е широко застъпена в днешния брой на изданието. На първа страница вестникът информира, че общината минава на удължен работен ден без обедна почивка. От понеделник чиновниците от администрацията ще работят с граждани от 8.,30 ч. до 18 ч., вместо до 17 ч., както беше досега. Заради нововъведението общинските служители ще обядват по график.  За улеснение на гражданите всички общинари ще бъдат задължени да носят на ревера и табелка със снимка, името и длъжността си.
Общинското сметосъбиране също ще претърпи промени в работното време. Сметта от контейнерите ще се извозва от 22 ч. вечерта до 6 ч. сутринта, а сметището в Цалапица ще мине на нощен режим. Целта е да се намалят задръстванията и да се облекчи трафикът през деня. Засега експериментът ще бъде въведен само в един район. Ако се окаже успешен, новият график ще бъде въведен навсякъде в града от есента.
Статията “Прокурори искат сделките на светло” третира предложението на прокуратурата до местната власт при сделки с общинско имущество да се прилага като форма процедурата на търг с явно наддаване. Към замени да се пристъпва единствено в случай, че са изчерпани всякакви други способи за задоволяване на интереса на общината. Тази форма изключва в максимална степен корупционните практики. Продължават обаче воаяжите на общински служители за обучение в чужбина, пише още вестникът. За Рим на тридневно обучение ще отидат шефката на дирекция “Финанси” Наталия Делчева, главинят финансист Мария Пипечкова и секретарят Петя Дойчинова. От Гърция утре се прибират четиримата районни кметове, които са на семинар по общинската собственост в Паралия Катерини. Кметът Славчо Атанасов заедно със съпругата си и дъщеря си пък е в Париж по покана на Министерството на външните работи на Франция.

РУСЕ
ЦБА измъкна магазин и ресторант от конкурента си „Ал Март”, е водещата тема на вестник „Утро”.
На мястото на „Артисти” в Здравец-Изток ще заработи хипермаркет. Очаква се преустройството на помещенията да започне всеки момент и петият магазин на ЦБА да отвори врати след три месеца.
„Кабаре” донесе на Дивна четвърт милион лева, пише още вестникът. 11-годишната талантлива русенка и Миро от „Каризма” спечелиха 500 000 лева, като победиха в музикалното шоу „Пей с мен” по Нова телевизия.
Люта битка в съда за 17 незаконни гаража, е темата на трета. Неизпълнение на заповед за събарянето им може да донесе глоба на общината или на кмета. Гаражите се намират до блок „Тиса” в „Родина”.
И фармацевтите тръгнаха на гурбет в Англия, съобщава от първата си страница “Бряг”. Четирима фармацевти от Русе са подали документи за работа в чужбина от началото на годината досега. Младите специалисти отиват за по-добра заплата в чужбина, 40 на сто от работещите аптекари в Русе са в пенсионна възраст, пише още вестникът.
Токът за абонатите на Е.ОН скача със 17,72 % от 1 юли, съобщава още вестникът. За поскъпването съобщи вчера в столицата шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. По думите му, решението за размера на увеличението е окончателно.
Мъж и жена на съд за 11 кражби от мази, е друго заглавие от днешния брой на всекидневника. Само за две седмици престъпно дуо успяло да извърши 11 кражби от избени помещения в кварталите “Възраждане’ и “Здравец”.

РАЗГРАД
"Фолксваген избра "Дружба" за доставчик". Под това заглавие  "Лудогорски вестник" съобщава на читателите си, че концернът-гигант е  направил собствен одит на завода за бутала в Разград и го е вписал в листата на потенциалнитне си доставчици. Проучването е показало, че машиностроителите от Лудогорието отговарят на рейтинг В в скалата на световноизвестната компания, което е достатъчно, за да се подпише договор с тях. Ще подобрим условията за производство, стремежът ни е да достигнем клас А, обяснява на свой ред пред вестника изпълнителният директор на фирмата Иван Боляров.
"Задържаха в ареста педофил от Веселец", пише  на уводно място  вестник "Гледища". 37 годишният Неджмидин Хюсеин е задържан с обвинение за блудство със седемгодишно момче. Детото било в роднински връзки с мъжа и той го примамил у дома си с обещание за лакомства. За ужасната случка съобщила сестрата на малкия, когато той не се прибрал дълго вкъщи. Притиснат от полицията, насилникът признал за извършеното,информира изданието.
"Куче убиец в Ясеновец", алармира вестник "Екип 7". По-малко от три месеца, след като ловци отърваха селото от озверял пес, нови кучешки набези тревожат местните хора, пише в репортажа си вестникът. Стопани се оплакват, че кучето убиец натръшкало кокошките в личните им стопанства. Местните си спомнят, че неотдавна жертва на озверяло четириного в селото станаха агнета  и овце и се страхуват живата чума да не стигне и до техните дворове.

БУРГАС
Първа страница на бургаския ежедневник "Черноморски фар" е посветена на предстоящите инвестиции в металургичния завод "Промет Стийл". Заглавната статия информира, че украинската групировка "Метинвест", която е контролирана от Ринат Ахметов, ще вложи 1,5 милиарда евро в разширяване на производството на горещо валцувани метали. Колегите се позовават на публикация в украинския вестник "Комерсант".
Втори акцент в днешния брой е изявление на БСП-функционери, които заявяват, че през 2009 г. БСП ще бъде първа политическа сила. Вестникът информира и за посещението на зам.-кмета на Бургас Ивелина Василева  в Брюксел,  посветено на регионалната политика.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай