София. Сякаш прокоба тегне над родния ни артистичен елит. Отиде си и големият Георги Черкелов, след като само за месец погребахме колегите му Иван Андонов, Велко Кънев, Коста Цонев и Ангел Георгиев. Незабравимият актьор, останал и до днес в съзнанието на хората като емблематичния майор Богдан Велински от сериала "На всеки километър", е починал в нощта срещу неделя на 81 години.
Черкелов претърпя тежък инсулт непосредствено преди Коледа. Той бе приет на лечение в изключително тежко състояние, като медиците не даваха гаранция за живота му. Дни по-късно стана ясно, че като за капак на всичко актьорът е проявил симптоми на онкологично заболяване. Факт, който не пречупи Черкелов и не попречи на волята му за живот. Той бе вече с частична парализа в реанимацията на Първа градска болница. Преди време Черкелов имал проблеми и със сърцето. Наложило се да му поставят пейсмейкър. Състоянието му се подобрило през януари, каза съпругата му Зина на погребението на Велко. Но уви, било е за кратко.
Повече от 20 години той странеше от светския живот. Беше щастлив в отшелничеството си в село Ъглен, споделено единствено със съпругата му Зина. Едно от малкото пътувания, които предприемаше, беше в Щатите, при дъщерите и внуците си. А единствените, и то рядко, роли, които приемаше, бяха във филмите на сина му, режисьора Иван Черкелов - "Търкалящи се камъни" и "Стъклени топчета". Все пак направи едно изключение напоследък.
Последния път, когато го видяхме сред арт гилдията подръка със Зина, беше през октомври миналата година на премиерата на филма "Операция "Шменти-капели". Влади Въргала специално му бе отредил малка, но ключова роля в авторската си лента.
Черкелов беше известен не само с невероятния си професионализъм, но и с интелекта и философското си чувство за хумор. Неведнъж е признавал, че предпочита да страни от шумните компании и бърборенето с познати.
"Причините за остаряването не са пушенето и пиенето, а умората от общуването с хората. Не можеш да бъдеш щастлив, като срещаш толкова много оплакващи се и немного весели хора. Човек трябва да е малко саможив", споделяше кредото си жрецът на Мелпомена.
През 2009-та той напусна за малко красивото си уединение в Ъглен и дойде в София, за да получи почетния "Аскеер" за цялостно творчество.
Роденият в Хасково актьор започва кариерата си във Врачанския театър, след като през 1956 г. завършва ВИТИЗ. Играл е и на сцените на Младежкия и на Сатиричния театри. И до днес се помнят ролите му в "Когато гръм удари", "Крал Лир", режисирана от Коко Азарян, "Тази малка земя" на Георги Джагаров и "Нощем с белите коне" по Павел Вежинов в Народния театър. Затова новината в началото на 90-те, че го пенсионират заедно със Славка Славова, Таня Масалитинова, Георги Георгиев-Гец и Мария Стефанова, беше като шок за десетките му почитатели.
Известно време (1985 г. до 1990) Черо, както го наричат в гилдията, е директор на Плевенския драматичен театър, където поставя "Спасителят в ръжта" от Селинджър. За 50 години Черкелов е създал над 100 роли в театъра и около 70 роли в киното. Той е изиграл най-много главни герои в Шекспирови пиеси. Често се прехласвахме по характерите му в постановките на телевизионния театър, които гледахме всеки понеделник преди повече от 20 години. Тогава софийските улици опустяваха, защото хората бяха жадни за стойностно изкуство. Преди няколко години се възхищавахме на Георги Черкелов като сладкодумния чужденец разказвач във фолклорния танцов спектакъл "Това е България".
През 2001 г. Георги Черкелов бе удостоен с най-престижния български орден "Стара планина".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com