Пайнера: Комплексари поругаха най-слушаната музика

Пайнера: Комплексари поругаха най-слушаната музика | StandartNews.com

София. Какво е бъдещето на една страна, в която на предприемаческия дух и бизнес нюх се гледа в най-добрия случай със съмнение и винаги се търси "далаверата"? Това пита шефът на "Пайнер Медия" Митко Димитров в отворено писмо до медиите. Ден по-рано от кабинета на министър Томислав Дончев съобщиха, че музикалната компания се отказва от спечелената евросубсидия. 

В писмото си Димитров обяснява, че фирмата му ще изпълни проекта за модернизация на техническото оборудване със собствени средства, без да се възползва от финансовата помощ, предоставена от фондовете на Европейския съюз.

Шефът на "Пайнер" определя скандала, който се завихри около спечелените евромилиони, като "поругаване на най-слушаната музика". Според него това издава трудно преодолимия комплекс, че културата в България не заема достойно място в дневния ред на обществото, за което са "виновни" феномени като попфолка.

Ето и цялото писмо на Митко Димитров:

Във връзка с превърналата се в "гореща" за медиите и обществото тема от последната седмица - спечеленият от "Пайнер Медиа" ООД проект за модернизация на технологичното оборудване по ОП "Конкурентоспособност", бих искал да сложа край на спекулациите с мое официално изявление. Фокусът на медийния интерес беше неправомерно изместен от полето на бизнеса, където нашият проект принадлежи стриктно, към ценностни полемики "за" и "против" масовата култура.

Разбирам, че поругаването на най-слушаната музика в България е добър начин за много хора да предизвикат интерес към себе си, но какво общо има това с нашия проект? Тенденциозно темата на разработения от мен и моя екип бизнес проект за технологично обновяване на телевизионните канали на "Пайнер Медиа" ООД бе пренесена в друга плоскост. Пренебрегна се факта, че и по трите телевизионни канала се излъчва само българска музика. Единият от тях - "Планета Фолк", е създаден изключително и само за популяризиране на традиционния български фолклор, богатото културно наследство и красотата на България. В другите два канала това се прави наред с българска музика от всички жанрове, включително и най-комерсиалния - попфолка.

Създалата се негативна вълна не даде отговор на следните въпроси:

  • Защо в България има по-малко проекти, отколкото са отпуснатите европейски средства по програмата за конкурентоспособност?
  • Какво е бъдещето на една страна, в която на предприемаческия дух и бизнес нюх се гледа в най-добрия случай със съмнение и винаги се търси "далаверата"?
  • Защо една индустрия бива заклеймявана, когато е печеливша?

Правенето на популярна и обичана музика е творчески процес и бизнес, който помага на много хора, която развива индустрията и не на последно място предизвиква творците от останалите жанрове да се конкурират с популярността ѝ, което със сигурност придвижва напред целия музикален бранш. Изместването на фокуса доведе и до неправомерно политизиране на темата, подминавайки факта, че конкретни забележки по подготвения проект и вписването му във всички критерии за оценка, не са отправени от нито една от отговорните институции. В допълнение държа да информирам обществото, че завърши официална проверка, която не констатира нередности при изпълнението на проекта.

За мое голямо съжаление не мога да определя надигналата се вълна на очерняне по друг начин освен като тъжна индикация за дълбоки и трудно преодолими комплекси в нашето общество - от комплекса срещу богатството, което "по дефиниция" се приема като порок и му се приписва нечестен произход, през комплекса, че културата в България не заема достойно място в дневния ред на обществото, за което са "виновни" феномени като попфолка.

Всички тези дебати и спорове ми дадоха възможността по-обективно да преценя ситуацията, в която се намираме и рисковете, които ни предстоят. Проектът ни бе одобрен преди година и половина, а въпреки наличните средства, ние нямахме право да закупуваме техниката, защото такива са изискванията на програмата за развитие на конкурентоспособността и ние стриктно сме ги спазвали. Сега ни предстои тръжна процедура за определяне на доставчика и чак след това би трябвало да бъдат направени заявките, което при всички случаи едва ли ще стане до крайния срок - 23 април 2013 година. Дори и да бъде удължен този срок с още 6 месеца, отново съществуват рискове за изпълнението му, поради факта, че сроковете за доставка, които някои от фирмите дават, са до 1 година. При всички случаи изпадаме в ситуация на НЕконкурентоспособност. Затова на 28 януари 2013 година отправихме искане до Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, за прекратяване на договора и заявихме желанието си да придобием описаната техника, необходима за дейността ни в най-скоро време, със собствени средства, без да се възползваме от финансовата помощ, предоставена от фондовете на Европейския съюз. 

В знак на уважение към нашите многобройни почитатели и поддръжници, декларирам, че ще продължаваме да заснемаме и показваме красотата на България, нейните исторически и културни забележителности, фолклора, както и най-слушаната музика от жанра попфолк, с най-високо качество и максимална резолюция на видеосигнала, за тяхно удоволствие и за наше удовлетворение!

Инж. М. Димитров

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай