Перник. "Ще ги сдавиме ли кучетата?" "А не, не ми се лежи в затворо заради пустата Европа". "Хайде, като се разтури съборо, че ги сдавиме, да видиме кое е най-яко". Този скрит разговор водят кучкарите на Гергьовденския събор в Богданов дол.
До 2007 г. най-голямата атракция на празника е била боят с кучета. С влизането ни в европейското семейство обаче древният овчарски обичай беше заклеймен като варварски и жесток и официално забранен. "Никога кучетата не са се били до смърт. Просто са влизали в схватка, колкото да се види кой е по-силният", отбелязва кметът на Богданов дол Кирил Кирилов.
Традициите в Богданов дол се пазят свято. Местният клуб на любителите на българското овчарско куче "Кракра Пернишки" разполага със стотина елитни песа, които са печелили и големи международни награди на киноложки изложби в Испания и Украйна. Гергьовденският събор е възстановен през 1980 г. и оттогава датират и кучешките борби, които са привличали многохилядна публика. Изпитвали са уменията на овчарките - как противодействат на вълци и други хищници. Вторият тур пък бил борба с крадци на добитък, облечени в дресировъчни костюми, взети от милицията.
Историята на селото може да се проследи до средните векове. Трима братя - Богдан, Витан и Велко, пристигнали в граовските земи и основали три съседни села - Богданов дол, Витановци и Велковци.
В Богданов дол пресъздават с всички подробности и друг стар обичай - изкарването на стадата и
"премуз" - или пробното доене
на овцете. На този пастирите са тръгвали с хиляди глави добитък, кучетата и натоварените върху каруци колиби към близките планини - Люлин, Голо бордо и Китка. Връщали се чак наесен по Димитровден. Затова и на Гергьовден всеки стопанин дои своето стадо. И който издои най-много мляко, грабва шампионската титла сред овчарите.
Първото мъжко агне се отделя и коли за курбан. Провежда се и т.нар. пазарлък, в който освен овчарите участва чорбаджията на селото и полският пазач (поляк). Полякът изрежда нарушенията - откраднати животни, овце, които са опасли чужди ливади или пък направили беля, а стопаните заплащат щетите.
"Преди 20 г. в Богданов дол гледаха повече от 6000 овце, днес са десет пъти по-малко", казва Кирил Кирилов. Въпреки това
всеки знае как се върти чеверме
и се дои овца. Докато майсторите се суетят около егреците (летни кошари) и цвърчащите мръвки, жените от селото пеят граовски песни и играят хора. Най-голямата звезда на Богданов дол е 13-годишната Александрина Иванова, която наскоро грабна титлата на фестивала "Орфеевска дарба" в София.
В селото със 740 жители има две животновъдни и три земеделски кооперации. На нивите по поречието на река Конска сеят царевица, слънчоглед, пшеница и овес. Най-голямата забележителност е старата мелница, която е в изрядно състояние. Брашното обаче се мели в новата - модернизирана по австрийски образец. В селото, което се намира на 10 км от областния център Перник, работи и цех за мебели. "По-добре сме от много други села в България. Хората тук обичат своя край и земята си и още носят всички обичаи. Само вижте момците и момите, които на празник обличат дадовите и бабините носии", заключава Кирил Кирилов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com