Най-голямата могила на Балканите - Малтепе, разкрива своите съкровища, надяваме се да има запазени стенописи, казва доц. д-р Костадин Кисьов
Тракийски аристократ вероятно е погребан в уникалната гробница от римско време край пловдивското село Маноле, за чието откритие стана ясно във вторник. Покривът й се показа от върха на най-голямата могила на Балканите - Малтепе, където се правят проучвания от 2 години. По намерените пет бронзови монети и керамика край обекта е определена датировката - средата на III век.
„Гробницата има невероятна архитектура – тя е квадратна със стени 7 на 7 метра. Покривът не е купол", каза директорът на Археологическия музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов, който работи по разкопките. Благодарение на електротомографски изследвания учените са успели да установят и дълбочината на гробницата - тя е над 5 метра.
Покривът е плосък, изграден от ломени мраморни камъни, споени с бял хоросан. Ъглите са оформени с правоъгълни тухли, които най-вероятно носят в дълбочина цялата конструкция на съоръжението. Ученият допуска, че най-вероятно отвътре е във формата на свод.
Единственото подобно нещо досега е откривано в древният римски град Виминациум, който е на територията на днешна Сърбия. Там археолозите доказаха, че е погребан войнишкият император Марк Аврелий Карин, след като е убит от Диоклециан през 285 година. "Гробницата в Маноле е със същите размери и конструкция", посочи доц. Кисьов.
Южно от голямата находка екипът е попаднал на съоръжение с огромни мраморни квадри, единият от които тежи над 400 кг. Тепърва ще се установява дали е отделна гробница или светилище. „Вероятно там е имало статуя. Тя е била или на погребания аристократ или на някакво божество", категоричен е доц. д-р Кисьов.
Той е убеден, че гробницата не е на случаен човек. Тя е на тракийски аристократ – може би и владетел на Одриската държава, която по това време е в границите на Римската империя като съюзна държава. А и практика на траките е да полагат владетелите си в могили. Тракийски обред е и в задгробието да се хвърлят монети, за да плати с тях мъртвият на лодкаря, който превозва душите през реката Стикс, поясни доц. Кисьов.
Другата версия е там да е бил погребан римски благородник, който е управлявал Филипопол и е имал вила в околностите.
Доц. д-р Кисьов не изключва и възможността в гробницата да има запазени стенописи. „Дано има надпис, който да ни насочи, кой е погребан тук", моли се той.
Археолозите тепърва трябва да разкрият вътрешността на гробницата. Преди тях до покрива й са стигнали иманяри, които са подкопали 40-метров тунел в могилата, но не са стигнали до гробната камера. Не се знае обаче дали не е ограбена в древността.
"В продължение на месец ще търсим в дълбочина нейният вход", уточни доц. Кисьов
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com