Почти 12 млн. лв. са изразходвани от началото на годината за областите Видин, Монтана и Враца. Това каза по време на парламентарен контрол министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, цитиран от "Фокус".
МРРБ е предприело конкретни стъпки за промяна на политиката по отношение на таксуването при ползването на пътната инфраструктура. След въвеждането на смесена система – ТОЛ такса за тежкотоварните автомобили и електронни винетки за леките такива, ще се осигури стабилно и дългосрочно финансиране на необходимата поддръжка и организация за пътищата. През 2015 г. АПИ е вложила 9,3 млн. лв. за текущи ремонти и зимно поддържане в областите Видин, Враца и Монтана и около половин милион средства за подмяна на знаци и маркировка. За тези области през 2016 г. общата сума за инвестиране за текущи ремонти и поддръжка е над 61 млн. лв., коментира Нанков.
Само за Враца парит са над 22 млн. лв. в частта от път Е-79 в рамките на града и републиканския път до Криводол. "В Монтана е малко по-ограничен ресурсът – около 7 млн. лв. През 2017 г. са изразходвани почти 12 млн. лв. до момента. За този мандат в програмата на АПИ е заложено да започне изпълнението на републиканския път Видин-Ботевград по основната пътна артерия, която свързва останалата част на България със Северозападния регион“, каза още Николай Нанков.
С изграждането на обходен път на Кърджали ще се решат редица проблеми, свързани с движението и осигуряване на безопасните условия на пътуване в района.Очакванията са да се съкрати времето за пътуване към и от Гърция, което ще благоприятства за развитието на региона, разкри той.
Изнасянето на трафика от населеното място ще допринесе за намаляване на вредните емисии във въздуха и ограничаване на шума от тежкотоварните превозни. Проектът за обходен път на Кърджали е в напреднала проектна фаза. Към момента има сключен договор за изработване на идеен проект за обекта, продължи Нанков.
Не приключва нищо, ще се санира и през 2018, и през 2019 година. За три години разплатените средства от Българската банка за развитие по санирани или саниращи се блокове са 1 млрд. лв. от 2 млрд. лв. Така че ако с тези темпове работим и до средата на 2020 г. ще можем да изхарчим втория милиард. Не просто не приключва, а още повече дейности и работници, сгради и домакинства ще се облагодетелстват, коментира Нанков.
Безплатно ще бъде. 1 млрд. лв. стои и чака да бъде усвоен по сградите, които са със сключен договор за Българската банка за развитие, каза още Николай Нанков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com