Панорамата "Плевенска епопея 1977", създадена преди 40 години за 100-годишнината от освобождението на Плевен в хода на освободителната за България Руско-турска война, продължава да привлича посетители от България и цял свят. Тя бе посетена преди дни и от представителна група на две елитни московски художествени гимназии и техни учители. Пристъпвайки към панорамата, младите художници се озоваха в атмосферата на едни от най-кръвопролитните сражения на войната за освобождение на България. Защото изходът на Освободителната война е решен именно от битката за Плевен. Историците наричат тази битка епопея. Не само защото тя трае почти половин година, а и защото е свързана с много превратности.
През 1977 г. 11 руски художници от известното Студио "Греков" и двама плевенски техни колеги Христо Бояджиев и Дионисис Дончев успяват само за четири месеца да създадат уникалната панорама. Това е единственият по рода си паметник на Балканския полуостов.
Петнайсетте руски девойки и един техен съученик от елитните художествени гимназии в Москва дойдоха тук не само,
за да се запознат със забележителностите от миналото
а и за да русуват сюжети от тях. Част от картините, които ще бъдат сътворени по-късно, ще бъдат показани на изложба в София през следващата 2018 г., когато с различни инициативи ще бъдат отбелязани юбилейните 140 години от Освобожданието на България.
Младите руски художници посетиха страната ни по инициатива на МИА "Росссия сегодня" и вестник "Стандрт". Посещението им е част от голям международен проект за рисунки на руски и български ученици, посветен на 140-годишнината от Освобождението. Плевен е вторият етап от обиколката им в България, започнала в столицата с посещения в Националния исторически музей и Музея на София.
Важен етап в обиколката им е и посещение на легендарния връх Шипка, "На този връх се роди българо-руската бойна дружба", каза преди дни на руските тийнейджъри проф. Божидар Димитров по време на посещението им в Националния исторически музей. Там те се запознаха с реликвите от войната, които се съхраняват в музея, както и с други интересни експозиции. Като художници те проявиха особен интерес към колекцията красиви български народни носии.
Панорамата за плевенската епопея така ги вдъхнови, че на организаторите на групата бе трудно да ги откъснат от гледката към баталните сцени, за да се отправят към следващите забележителности на града. Младите художници направиха много скици, които по-късно ще им послужат за рисуване на картините.
Групата посети и Мавзолея на площада срещу кметството, където са положени костите на част от загиналите руски воини. В битките за свободата на България са дали живото си над 30 000 руски войни и офицери, обясни екскурзоводката Мария Лигова.
Преди да дойдат в Плевен, младите творци бяха в старопрестолния град. "Много ми хареса Велико Търново.
Това е невероятно жив град
хората са много живи. Всичко диша, всичко се движи. Не мога да подбера по-точен епитет, освен "жив", сподели Оля Антипова, част от руската група. Тя описа жителите на града като много приятни, много искрени и добродушни. И добави, че вечерта до късно е рисувала, а някои от групата са станали сутринта в 5 часа, за да продължат. "Най-много ми хареса една от малките улички на града. Вероятно ще я нарисувам по-късно.", каза Оля. Визитата в България за нея е изключителен опит, който разширява кръгозора й. "Узнаваме повече за страната и хората. България ни става по-разбираема и близка. Това е невероятен опит." Съученичката й Ика Княжева също мисли така. Тя добави, че светлинното шоу за освобождението на България, което било пуснато за тях, било много интересно. Наблюдавали го от хотела и от него разбрали много важни неща за Руско-турската война през 1877-1878 г.
Младите художници бяха много доволни и очакваха с нетърпение предстоящите им посещения на връх Шипка, в Казанлък и Пловдив.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com