Коза проверява отровни ли са гъбите

Коза проверява отровни ли са гъбите | StandartNews.com

София. Дори изпечените гъбари са в паника след зачестилите случаи на отравяния. Те измислиха необичайни начини за проверка дали набраното става за ядене, показа репортаж на бТВ.

Димитър Гърджалийски от врачанското село Долна Кремена вече предпочита да бере само челадинки, защото нямали двойници. Митко си има свой барометър за смъртоносни вещества - дава я на козата и ако е отровна, тя не искала да я яде.

Иван Петров пък обикаля горските поляни за гъби от близо 40 години. Наследява познанията по гъбарство още като ученик от своя съсед, вече покойник. Сега се слави като най-големия познавач на гъби в селото. Бере челядинки и дори ги слага в буркани. Най-много внимава с бисерната гъба, булката и печурката. Казва, че техните двойници са най-коварни.

„Аз ви казах - лаком гъбар дълго не вирей! Ей туй е, който бърза много да набира и не са оглежда...По-добре половината да не ги вземаш, отколкото да ги вземеш и после все нещо да те човърка", съветва Иван.

Биологът Симеон Ванев обясни, че дори печурките, предпочитани от гъбарите, имат сходни отровни видове – мухоморките. Разликата между бялата мухоморка и печурката са в пластинките под шапката. В зряла възраст при печурката те стават бежови до кафяви. При мухоморката остават бели.

Първите признаци на отравяне настъпват след 8, 10, 12 часа. Може дори до 72 часа. И точно това е фаталното, защото в това време токсините безсимптомно разрушават черния дроб. Дори парченце от няколко грама могат да доведе до смъртта на около 70-килограмов човек.

Зачестили са случаите на отравяне дори с двойник на сърнели – с пантерка, която е от мухоморките. Червената мухоморка също е отровна. Мускаринът - основното й отровно вещество, действа бързо и човек чувства неразположение веднага след консумацията.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Цецо
Коментирай