Кошмарът на банките

Инженерът Цоню Стоянов се обиди на трезор и го осъди

Кошмарът на банките | StandartNews.com

Непримирим към несправедливостта. Така накратко определят в Русе Цоню Стоянов, който осъди банка за надвзета лихва. Ако не беше делото, 55-годишният мъж щеше да остане далече от светлината на прожекторите. Защото самият той, а и познатите му казват за него, че си върши работата и не обича публичността. Русенецът осъди на първа инстанция трезор да му върне 6 хил. лв. Решението подлежи на обжалване и вероятно ще бъде атакувано пред окръжния съд от финансовата институция. Клиентът й от своя страна също е готов да продължи напред и твърди, че не се е отказал да отстоява правата си. Цоню Стоянов е строителен инженер по образование. "Специалността ми е хидромелиоративно строителство, но още преди години трябваше да се преквалифицирам поради липса на инвестиции в тази област", разказа той. В началото на 90-те години се насочил към гражданското строителство, а сега ремонтира и строи къщи в Русе. Не харесва определението за себе си "строителен предприемач" и обяснява, че 5-етажната жилищна сграда, за която тегли кредит, засега е най-големият му обект. Именно с него започва и сагата на Стоянов. През 2007 г. той решава да тегли кредит в размер на 150 хил. лв. за ремонт и строителство на недвижим имот в дунавския град. Парите следвало да бъдат усвоени на два транша - първоначално 97 хил. лв., а след това 53 хил. лв. Уговорен бил лихвен процент в размер на 6.7% годишно, като олихвяването следвало да се извършва ежемесечно според клаузите по договора. Погасителният план на кредита е до 2022 г., а клиентът внасял дължимите суми всеки месец. В един момент той установил, че е увеличен лихвеният процент и съответно месечната вноска. Не това обаче накарало Цоню Стоянов да заведе дело. "Бях провокиран от отношението към мен", обяснява русенецът. Всъщност Стоянов се изправил пред риска да изгуби собствените си клиенти на изграждащите се апартаменти и гаражи в Русе. "Наложи се да вдигам ипотека. Имах купувач на едно от жилищата в новата кооперация", спомня си кредитополучателят. По думите му вдигането на ипотеката обаче се забавило два месеца. Тогава той се запитал какво ще се случи с бизнеса и вноските му, които трябва да погасява, ако при всеки следващ купувач ситуацията се повтаря. "Почувствах се дори безпомощен. Бях седмици наред в странното състояние - не вдигат ипотеката, нямам информация, не знам какво ще се случи...", разказва Стоянов. Цяло чудо било, че клиентът имал търпението два месеца да изчака собственикът да уреди документацията, за да е изряден и към него. По думите на Стоянов договорът му с банката първоначално бил сключен да не може да освобождават и продават поотделно апартаменти от ипотекираната сграда. Критичната за него ситуация го принудила да търси в интернет информации за аналогични случаи. Така стигнал до адвокат Румяна Костова, която всъщност е и защитник по първото дело на клиент срещу банка.

"Големият ми син ме подтикна да тръгна по дългия съдебен път", спомня си Цоню Стоянов и признава, че отначало се колебаел как да постъпи. Често му казвали, че се бори с вятърни мелници, но сега получава и искрени поздравления за куража. "Когато усещам несправедливост, си търся правата", казва за житейската си максима строителният инженер.

Цоню си признава, че за 20 г. в частния бизнес, на три пъти се отказвал, мислел дори да си опита късмета в чужбина. Но след всяка трудност единственият изход бил да се изправи и продължи отново. В забързаното ежедневие той намира отмора в спорта. Признава, че обича футбола и е заклет левскар. Баща е на три деца. Стопанин на две немски овчарки, едната в дома му в Русе, а другата - в родния Кубрат.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай