София. И тази година над 800 туристи от цялата страна целунаха земята на дунавския бряг. Така, както е направила четата на Ботев преди 136 г. Тогава параходът "Радецки" акостира на порт Козлодуй и войводата повежда 120 въоръжени мъже към Врачанския балкан.
И сега корабът светиня е на историческия бряг. След ремонт в русенската корабостроителница той дори направи три круиза по реката, която ни свързва с Европа. Някои от участниците в похода също се качиха на палубата му. А още призори в понеделник потеглиха по стъпките на четата, за да извървят до 2-ри юни същите 120 км, по които са минали харамиите. Приликите с четата на Ботев обаче свършват дотук.
Не пушки, а китари. Не "Свобода или смърт", а трибагреник. Това отличава "четниците" от 66-ия поред национален поход от някогашните хъшове. Настроението, песните и шегите пък правят по-леки и забавни трудните преходи, когато дъжд ги мокри до кости и слънце ги пече до изпотяване.
Трасето, през което се движат колоните, е изградено като мемориален комплекс "Ботев път", обявен през 1993 г. за групов исторически паметник на културата. Почивките, които си правят групите, са на знакови места, свързани с бунтовната пролет на 1876 г. и сраженията на четата. Всяко село, край което се опъва бивакът за нощувка, пък става домакин на тържества, в които походниците са сред главните действащи лица.
Истинският купон обаче се развихря, когато "настане вечер" и "звезди обсипят свода небесен". Това е времето за серенадите, за танците и любовта от пръв поглед. Но точно в 22 ч комендантът Георги Петков, който води похода от 32 г., прекратява купона, обявявайки, че е време за сън. И всичко утихва. Докато се съмне. Точно в 6 ч сутринта той грабва рупора и вдига всички на крак. След по-малко от час колоните вече се вият по историческите пътеки, минават през ритуални кътове и селца.
Тази година отново най-многобройната група е врачанската, а с най-дълъг стаж - тази на езиковата гимназия. Именно на полиглотите от школото е идеята за кръщенето на новаците в похода, което се извършва в местността Речка. Там един от тийнейджърите се дегизира като архиерей, топи китка здравец в менче с вода и пръска неопитните "четници", за да не ги е страх от трудностите, които се налага да преодоляват.
В четвъртък, на четвъртия ден от похода, който тръгна от село Баница, на помощ на водача на колоните Момчил Пенев от Ботевград дойдоха световната шампионка по таекуон-до Ирена Цветкова и зам.-кметът на Враца Красимир Богданов. Преди да потеглят, Пенев, който от 27 г. води по стъпките на Ботев скаутска чета, проведе инструктаж със спортистката и управника, за да не сгафят с командването.
Урок за издръжливост пък дадоха най-малката и най-възрастната пешеходка. 5-годишната Рая Венциславова от Козлодуй се подреди в групата на училище "Христо Ботев" от крайдунавския град, готова да преодолее поредните 20 км. Без всякакви признаци на умора 78-годишната Мария Анреева от Петрич пък тръгна със слънчевата група от Айтос. Великотърновци обаче се наредиха така, че да демонстрират приемственост на поколенията. На левия фланг застана 75-годишният заслужил деятел на туризма и майстор на спорта Димитър Богданов, който е от ветераните на похода. До него се изправи бизнесменът Невен Боянов, който от 1986 г. изминава пътя на поета към върха заедно с Богданов. Дъщеря му Калина пък е знаменоската. Осмокласничката от Природоматематическата гимназия за трета поредна година е в групата.
За поредна година и вицепремиерът Цветан Цветанов ще извърви последните километри до лобното място на Ботев пеша. Той вече обяви, че кани поклонници, с които да се качи на върха. Сборното място на групата е на чешмата в село Паволче точно в 7,30 часа на 2-ри yюни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com