Десет мечки кръстосват Витоша, пейте си песнички на излет

Десет мечки кръстосват Витоша, пейте си песнички на излет | StandartNews.com

София. Десетина мечки обитават Витоша. Те достигат до столичната планина по добре запазен зелен коридор от Рило-Родопския масив, обясни Симеон Арангелов - експерт по фауната в природния парк.

Преминавайки Плана и Верила, мечките идват на Витоша без да се пресича емиграционния им път, поясни експертът пред БТА. Мечките пристигат от южната страна, половината от тях отиват на изток към Бистришко бранище, другите преминават на запад над пернишките села Кладница и Рударци.

За последен път мечка е забелязана на 22 октомври от пазач на парка над Кладница. През май малко мече е скитало над Бистришко бранище. Също там през април специалистите открили следа на възрастен мечкар. Преди около три години мечка с двете си малки мечета се заселила над Рударци. Живеещият в Кладница планински водач Георги Петров-Бичи срещнал мечка в началото на ежедневния си маршрут, на метри от първите къщи на селото. Той обозначил срещата си с хищника със собственоръчно направени табели и превърнал мястото в забележителност на гората.

Мечките на Витоша не са стръвници и не са страшни, въпреки че като устройство на тялото и на храносмилателния тракт са хищници, твърди Арангелов. По думите на експерта те са всеядни животни, но като предпочитание са вегетарианци и търсят най-вече горски плодове. Когато се изплаши обаче, за да се защити, мечката може да стане много опасна, предупреждава експертът.

Според него реакцията на хората е от основно значение за мирното съжителство. Арангелов дори определя срещата с мечка като късмет, защото ако зависело от тях, мечките нямало да ни дадат възможност да ги видим.

От Природен парк "Витоша" твърдят, че голяма част от инцидентите с мечки възникват поради неправилна реакция на хората. Когато мечката е изненадана и не е успяла да избяга, преди да дойдем, тя не напада веднага. Животното има плашеща реакция - изправя се на задните си крака и започва да ръмжи, да оголва зъби, за да покаже колко е страшна и че не трябва да се занимаваме с нея, разказа Арангелов.

По думите му хората възприемат подобно поведение като нападение, което според него е изключително погрешно. При такава ситуация туристите реагират по различен начин, имало е дори случаи да замерват мечката с камъни, за да я прогонят, посочва експертът. Други понечват да бягат. Заради инстинкта си на хищник обаче мечката може да тръгне да ги преследва.
 
При среща с мечка в планината най-правилната реакция е да се запази спокойствие, доколкото е възможно, съветва специалистът. "При всяко положение трябва да останете на място, да се отдалечите от нея бавно, без да я изпускате от поглед. Тя самата ще започне да се отдалечава", уверява Арангелов.

Според него обаче най-добрият начин да се предпазим от среща с мечка е превенцията. Когато хората се движат в група, те разговарят помежду си. Мечките усещат приближаването им и се отдалечават. В планините, в които има мечки, хората ходят със звънчета. Така със сигурност няма да видят мечка. Слушането на радио и пеенето на песничка също предпазва от среща с хищника, препоръчва експертът.

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България. През нея преминават около 3,5 млн. туристи годишно.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай