Частници се натискат да строят нов Студентски град

Частници се натискат да строят нов Студентски град | StandartNews.com

София. Частни предприемачи се натискат да строят нов Студентски град, защото ще си избият парите за две години от наеми. Това заяви председателят на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев на заседание на Съвета на ректорите.

Той предложи държавата да потърси терен, на който да бъде построен изцяло нов Студентски град, като един от вариантите е това да бъде село Лозен.

Според него проблемът с транспорта не е особено сложен, защото метрото стигало почти дотам, а след това можело да бъде пусната автобусна линия.

"Нека да вземем студентите от дискотеките, които сега са там, за да пият по една студена вода", каза Митев. "Нашите студенти са пушечно месо в момента, в който излязат от общежитията. Моментално биват обградени от наркодилъри и сводници", заяви проф. Митев.

Ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ обаче коментира, че дискотеките ще отидат там, където са студентите, дори това да бъде село Лозен. Иначе ректорите решиха да бъде приет единен правилник на сегашния студентски град, който ще забрани вдигането на шум по всяко време и каненето на гости след 22 ч.

Точно в 22 ч. вратите ще се заключват, а закъснелите студенти ще бъдат допускани чак когато охраната ги идентифицира. Пияни и неадекватни студенти няма да бъдат пускани в общежитието, дори да живеят там. Самата охрана ще бъде снабдена с паник-бутони, така че ако нетрезвите студенти вдигнат скандал, веднага да алармира СДВР.

Ректорите гласуваха за това, а един от тях дори стигна до крайност, като настоя със закон да бъде забранена чалгата в Студентски град, защото провокирала ниски страсти.

Не е възможно да се построи нов Студентски град, защото няма откъде да дойдат тези пари. Това пък обяви главният архитект на София Петър Диков по повод на предложението на Съвета на ректорите Студентският град да бъде преместен в село Лозен.
 
Диков допълни, че биха могли да бъдат изградени нови общежития - с частно, с университетско финансиране или с публично-частно партньорство.Висшите училища са предоставили свои имоти за кръчми и дискотеки, които по предназначение са били за обучение или хранене, каза още главният архитект. Според него ако този въпрос се реши, заедно с тези за реституираната земя между общежитията и повече контрол от ВУЗ-овете, то 80% от проблемите там ще са ликвидирани.
 
„Това не изисква кой знае какви средства. Висшите училища трябва да преглътнат, че ще получават 500 или 10 000 лева месечно от обект, който се ползва за чалга клуб или дискотека", каза още Диков.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай