Положително настроените хора по-леко изкарват болестта
Циганското лято е зад гърба ни, есента настъпи с цялата си мощ, а с нея дойде и времето на вирусите и кашлиците. Едно от най-често срещаните през този сезон заболявания е бронхитът. Често след грип започваме да кашляме, но ако не се вземат адекватни мерки, стигаме до острото и мъчително бронхитно заболяване. Възпалението на бронхите продължава средно около две седмици. То може да възникне както самостоятелно, така и да бъде усложнение на друго заболяване като грип, фарингит и други. Любопитен факт е , че хората с отлично емоционално състояние по-рядко боледуват от простудни заболявания. Веселите и спокойни хора прекарват тези болести значително по-лесно в сравнение с онези, които са в мрачно и потиснато настроение.
Едни от първите признаци на бронхита са неприятно дращене в гърлото и загубата на глас (пресипнало гърло), заедно със суха кашлица, която през нощта се засилва, пише здраве.бг. След няколко дни кашлицата става влажна. Повишаването на температурата, която обаче рядко става твърде висока, е друг често срещан симптом при тази болест. Бронхитът преминава често е съпроводен от болки в ребрата и задух при някои хора. След около 2 седмици, проходимостта на бронхите се възстановява и кашлицата преминава. Трябва да бъдем много внимателни и задължително да посетим лекар, защото има вероятност бронхитът,
ако не бъде лекуван правилно, да се превърне в хроничен
което от своя страна се превръща в едно тежко и сериозно заболяване. Сиптомите тогава са доста неприятни и животозастрашаващи – белите дробове постепенно склерозират, което означава, че не могат да насищат кръвта с достатъчно кислород, появява се белодробна недостатъчност, задух, а при най – малкото натоварване се наблюдават патологични изменения в сърцето. Сред усложненията на острия бронхит са такива сериозни заболявания като пневмонията и емфизема на белите дробове.
Когато говорим за първия стадий на бронхита или когато кашлицата е още суха, медикаментите могат само да задълбочат възпалението на лигавицата. Специалистите съветват тогава да приемате много течности като топло мляко, горещ чай, затоплена минерална вода. Храчките се разреждат и извеждат токсините от организма. Но ако имате сърдечни проблеми, бронхиална астма, псориазис или екзема, по-добре се въздържайте от подобно лечение. Ако не успеете да се излекувате от сухата кашлица, трябва да се приемат средства за отхрачване, но не и антибиотици. Специалистите назначават тези лекарства само при усложнено протичане на болестта и при подозрения за развитието на пневмония.
Можете да си промивате носа и да изплаквате гърлото с леко подсолена вода, в която е добавена 15% отвара от евкалипт (1 ч. л. отвара на 0,5 литра вода) за профилактика.
Лукът и чесънът също са способни да помогнат на организма
като се прави инхалация с тях. За целта настържете на ренде 1 глава лук и 1 скилидка чесън и ги поставете в чаша вода. Направете си малка хартиена фуния, с която ще можете да вдишване от сместа в продължение на 3-5 минути.
Народната медицина също предлага средства за лечение на бронхита. Повечето от тях отлично допълват (но не заместват) медикаментите:
- Микстура от анасон - към 1 ч.л. мед се добавят 2 с.л. семена от анасон и сместа се залива с топла вода. След 2 часа се прецежда и се приема по 1 ч.л. на всеки 2 часа.
- Чай от теменужки - 2 с.л. сухи теменужки се заливат с чаша гореща вода и се запарват в продължение на 15 минути. Чаят се пие 2-3 пъти дневно по 0,5 мг.
- Инхалация с лайка (3 с.л. лайка на 3 чаши вряла вода)
- Отвара от подбел - 1 с.л. листа от подбел се сваряват и се запарват в продължение на 30 минути. На всеки час се приема по 1 с.л. от отварата.(а).
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com