Атон вади манастирско меню срещу диетите

Кулинар в расо издаде тайните на Светогорското лечебно гурме

Атон вади манастирско меню срещу диетите | StandartNews.com

Перник. Край на мъчителните и опасни диети. Манастирски манджи хвърлят ръкавица на комерсиалните рецепти на лекари и помагат да свалим холестерола и да запазим младостта си. Главният готвач на Атон - отец Епифаний, издаде в книга тайните на Светогорската лечебна кухня. С нея бори протеиновите бомби на французина Пиер Дюкан и ни учи как да се храним без месо за дълголетие.

Изданието вече е преведено на английски и руски и се радва на успех в Европа. Продадени са над 35 000 бройки от униката. Предстои до месеци да се появи и на български на нашия пазар. Само преди дни майсторът на манастирското гурме направи показно в Църногорската обител "Св. св. Козма и Дамян" край село Гигинци.

"Искам да науча хората да станат още по-близки с тези, които обичат - чрез готвене", обяснява дядо Епифаний. Затова и под всяка своя рецепта поставя някоя мъдрост. Събирал е сентенциите, както и опита си в кулинарията повече от 35 г. в Света гора. Никога не е ходил в готварско училище. Съветите му в кулинарията са прости. Зеленчуците да се режат на дребно, особено лукът. Да се задушават на бавен огън с много търпение, но без да се препържват. Това е тайната на вкусната храна.

За да е лечебна обаче, е нужно да вложиш душата си, категоричен е калугерът. "Докато готвим, през цялото време - от събирането на продуктите през нарязването, посоляването и докато се готви и сервира, ние винаги трябва да насочваме мислите си към тези, за които правим всичко това: хората, които обичаме. Всяко едно нещо в готвенето е израз на нашата любов към тях. И на желанието ни да се молим Богу за тях. Затова до дълбока старост всеки човек помни ястията на своята майка, защото тя е готвила за детето си с любов, казва монахът.

Дядо Епифаний няколко години прекарва в манастира "Св. Павел" и там помага в кухненската работа на братството. През 1990 г. се мести в Милопотамския скит, който е под опеката на Великата лавра и тогава е бил изоставен и западнал. С монаха Йоаким възраждат обителта. След 1992 г. двамата съживяват и вековната традиция - садят масиви лозя и правят изба за производство на екологично чисто вино. Днес винарната е известна и бутилките с марка "Милопотамос" от Атон са сред популярните на чуждестранния пазар, не само в Гърция.

Дядо Епифаний е основният майстор при приготвянето на храната за празниците на манастирите. Случвало се е да храни по 1500 калугери и гости на големи празници. По покана на гръцки общности е готвил в Париж, в Германия, в Италия и Испания.

Мнозина са се излекували с гозбите му. Затова се решил да издаде кулинарните си тайни в книга, за да са достъпни до всички хора. В изданието е включил 126 рецепти от менюто на атонските монаси. В тях няма месо, защото 200 дни в годината братствата са на пост.

"Манджите съм описал така, както са приготвяни преди стотици години от предците ни. Всеки може да ги сготви, дори да не е хващал никога черпак. Някои ги определят като монашески, други като традиционни средиземноморски. За мен е важно, че не разболяват, а лекуват", скромничи кулинарят в расо.

Доказано е, че това са гозби, които свалят високо кръвно, намаляват нивата на холестерола, церят и други болежки. Книгата съдържа рецепти на ястия от риба, варива и зеленчуци. Много от рецептите са илюстрирани с красиви фотоси и подправени с цитати от Библията. Любимата му сентенция гласи: "Мъдрите готвят, преди да огладнеят децата им".

Наскоро кулинарят на Атон направи показно в Гигинския манастир. Той дойде да се поклони в новата църногорска обител в празничен за Гърция ден. Цялата група гости се включиха във вечерната служба, след нея в Светата литургия в 4 ч сутринта на следващия ден. Едва след това дядо Епифаний подхвана тиганите и тавите в трапезарията. Беше решил още преди пристигането си, че ще направи имамбаялдъ на домакините - игумена дядо Евгений и йеромонах Никанор. Докато бъркаше манджата, негови приятели му изпратиха SMS с благодарности. Когато се чу сигналът за съобщението, готвачът на Атон бръкна в расото и извади модерен айфон. Прочете текста и се усмихна. "Спасил съм ги с рецептите, защото останали сами без жените си и трябвало нещо да си приготвят", обясни майсторът, преди да събере всички на трапезата.

"Отворете дома си, поканете приятелите си и гответе заедно, а после заедно седнете на масата, полейте храната с хубаво вино и се радвайте", съветва от сърце светогорският монах кулинар. Припомня думите на св. апостол Павел: "Радвайте се с тези, които се радват", и обяснява, че всички щастливи и радостни моменти в живота ни са придружени от добра храна и хубаво вино.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай