Досега няма случай, в който политик да се е образовал, докато е участвал във властта. Понякога се случва тъкмо обратното - силен на деня да лансира силовашката си културна недостатъчност и първичен речник. Разбира се в партиите и в институциите има стотици начетени хора. В крайна сметка последната дума е на историята. Може би най-много кадри за висшите ешелони на родната действителност са "произведени" от вечния кошер на духа - Софийския университет "Свети Климент Охридски". Не че няма будни и можещи умове и в другите висши училища. Но Алма матер винаги е начело. От Освобождението насам над 600 премиери и министри в 96 правителства са с диплома от "Свети Климент Охридски". Университетът е изпратил във властта някои от най-големите имена в новата ни история често с противоположни политически убеждения. Между тях са трима от четиримата президенти - Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов. Иван Костов завършва второ висше в Алма матер.
Ако върнем лентата назад, сред безспорните доайени е академик Петко Стайнов - един от най-бележитите ни учени в правните науки. Той е 12 пъти депутат и два пъти министър при Андрей Ляпчев и Кимон Георгиев. Професорът по политическа икономия Александър Цанков е ректор през 1919-1920 г. Наричат го чудовище като един от организаторите на Деветоюнския преврат. Премиер и министър на народното просвещение. Независимо че през 1991 г. е реабилитиран, Цанков умира в изгнание в Аржентина, като последните му думи са: "Как искам да ме затрупа българска пръст". Негови правнуци са актрисата Емилия Цанкова и Петър Цанков от "Бъндараците" и "Щурците". Спорна личност, но доказан учен е проф. д-р Богдан Филов - 2 пъти премиер на България, регент на малолетния Симеон Сакскобургготски, преподавател по археология и история на изкуството в СУ до 1941 г. Като политик Филов до голяма степен е отговорен за включването на България във Втората световна война. Академик Илчо Димитров е виден историк, многократен депутат, министър на просветата в правителството на Георги Атанасов и Жан Виденов, през 1979-1981 г. е ректор на "Свети Климент Охридски".
Ето още няколко емблематични личности за родната политика с тапии от Алма матер.
Шефът
Михаил Миков
Завършва Юридическия факултет, специализира във Франция, САЩ, Италия. Старши асистент по наказателно право. 5 пъти депутат, вътрешен министър, днес - шеф на Народното събрание. "... Всяко правителство трябва да има легитимния срок от време, в който да докаже оправдава ли обществените очаквания, материализирани чрез изборите, или не..."
Удобният
Георги Петканов
Той е вътрешен министър в кабинета на Сакскобургготски и на правосъдието в този на Станишев. Асистент е в Юридическия факултет - от 1989 г. е доцент, а през 1996 г. става професор. От 1991 до 1995 г. е декан на Юридическия факултет, след това и заместник-ректор на СУ. "...Методи Андреев и Серафим Стойков никога не биха изпуснали възможността да уловят тлъста риба като мен", отговаря той на въпроса бил ли е агент на ДС.
Играчът
Васил Гоцев
Завършва право, работи като адвокат. Влиза в СДС, става 3 пъти депутат. Министър на правосъдието при Костов, после е конституционен съдия. Преподавател по гражданско право. "...Достойнството на личността не трябва да се накърнява. Проблемът не е свързан със свободата на словото. Той бе изкуствено обвързан с отговорностите на медиите..."
Булдогът
Светослав Лучников
Бащата на реституцията също е от правния факултет, където по-късно става асистент по гражданско право. Той е министър на правосъдието при Филип Димитров. Поради своенравния си характер, упоритост и интелигентност има много прякори, сред които и Булдога. Умира през 2002 г., а днес има заслужен паметник в София. "... Царят се профанизира и стана обикновен човек. Защото само обикновени хора стават водачи на листи, министър-председатели и така нататък..."
Балансьорът
Пламен Панайотов
Студентът по право става вицепремиер в правителството на Симеон, след което Сакскобургготски го гони за нелоялност към НДСВ с още няколко водещи лица на партията. Панайотов преподава "Наказателно право". "...Правилните решения винаги са насочени към постигането на съществен за обществото положителен резултат. Моят опит обаче показва, че обикновено това предполага човек да е склонен да претърпи и вреди. Няма нито едно политическо решение, което да е универсално справедливо за всички..."
Идеалистът
Матей Матеев
Физик, академик, декан на Физическия факултет, член на Академичния съвет и зам.-ректор. Министър на народната просвета в два парламента. Матеев умира на 25.07.2010 при катастрофа. "... Голямата ми мечта е да видя българските учители и учени да работят в благоприятна и дружелюбна среда, освободени от грижите за ежедневното си съществуване. Едва тогава ще мога да бъда спокоен за бъдещето на своята страна и на нейните дъщери и синове..."
Математикът
Благовест Сендов
Професор по числени методи, автор на над 200 научни публикации, 7 монографии и 30 учебника. Член-кореспондент и председател на БАН, автор на т.нар. Сендовска система. Той е председател и зам.-председател на парламента между 1995-2004 г. След това става посланик в Япония. "... Като че ли природата се стреми да се съхрани, като не дава на човечеството много да поумнее. Вероятно е решила, че хората трябва малко да оглупеят, за да не са толкова силни срещу нея. Затова внушава на правителствата да влагат по-малко пари за наука и образование..."
Оптимистът
Иван Лалов
Завършва с шестица "Физика на твърдото тяло". От 1961-а е преподавател. Декан на Физическия факултет и ректор на Софийския университет. Министър на образованието при Софиянски. "...ХХ век е на физиката. Тя промени много човешкия живот и физиците се разглезиха с мисълта, че хората ще се интересуват от тях непрекъснато. Това време отмина - ХХI век ще бъде на биологията и социалните науки..."
Анализаторът
Николай Василев
Преподава философия и антропология в СУ. През 1990 г. оглавява отделилата се от БСП Алтернативна социалистическа партия, която се влива в СДС. После става вицепремиер и министър на образованието. "...Кризата е в главите на икономистите и финансистите. България не може да влезе в нея, тъй като никога не е излизала от кризи. Сегашната материална и духовна криза обаче съвпада и с тази на западната цивилизация..."
Дипломатът
Ивайло Знеполски
Професор по философия, доктор по изкуствознание, филмов критик, преподавател в два факултета. В периода 1993-1995 г. е министър на културата в правителствата на Любен Беров и на Ренета Инджова. Личен приятел на световни титани на духа като Умберто Еко. "... Истинският елит на едно общество е съставен от личности, които напускат коловозите на обичайното мислене, чиито идеи трасират нови пътища, които предлагат необичайни решения и са носители на морални ценности. Основният провал на обществото ни е, че не успя през годините на прехода да създаде и излъчи подходящите елити."
Пробивният
Владимир Атанасов
Завършва българска филология, през 2001-2003 е министър на образованието, става посланик в Словения. Преподава във Факултета по славянски филологии. "... Когато казваме "Аз съм българче", трябва да умеем да казваме и "Аз съм гражданин на Европа..."
Реформаторът
Даниел Вълчев
Юрист, преподава "История и теория на държавата и правото". Вицепремиер и министър на образованието при Тройната коалиция. Въвежда самостоятелни бюджети за училищата. "...България се намира на много опасно място. Ние сме страната с най-ниски доходи, с една относително стабилна финансова система, но и страната с най-бързо изчезваща нация..."
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com