Сравняват гробница №7 с погребението на Тутанкамон
На 9 януари 1932 г. мексиканският археолог Алфонсо Касо и асистентът му Хуан Валенсуело се намират пред тесния отвор на гробница, открита в късната есен на миналата година. Точно в 16.30 ч те успяват да се промъкнат и включват електрическото фенерче. Гледката може да побърка и най-твърдия човек. Цялата вътрешност е осеяна със златни предмети и скъпоценни изделия. Няма как през главите им да не премине като мълния световната сензация отпреди точно 10 години - откриването на гробницата на фараона Тутанкамон от Хауърд Картър.
Учените обаче се намират не в Долината на царете в Африка, а сред руините на великия град Монте Албано в Мексико. В продължение на хиляди години той е столица на тайнствения народ на сапотеките. Тяхната култура се развива в обширната долина Оахака на територията на днешните щати Оахака, Пуебла и Гереро. Макар развалините да са известни още от края на ХIХ в., заслугите за мащабните проучвания принадлежат именно на Алфонсо Касо Андраде.
Той е роден през 1896 г. в Мексико Сити в добро семейство. Касо е всестранно развита личност и в 1919 г. вече има научни степени по право и философия. Голямата му любов пък е антропологията и през 1925 г. получава магистърска степен. Така Касо стига до археологията и до интереса към историята на тукашните народи. Цели 40 години ученият ще разчита различни текстове на доиспанската индианска писменост. И точно получена през 1928 г. информация от надписи върху каменни стели на сапотеките го отвежда в Монте Албано.
През зимата на 1930 г. Касо и екипът му са вече на терен. През долината Оахака минават особено важните търговски пътища на древна Мезоамерика. Най-многочисленият народ там са сапотеките. Първите запазени надписи са от IV-III преди новата ера, но по археологическите данни обществото им се развива още от Х в.пр.Хр. Много подробности от тази странна култура все още са неясни, защото далеч не всички надписи от тяхната йероглифна писменост са разчетени.
Ацтеките наричат сапотеките "народа от облаците"
Тези индианци имали уникални умения в медицината. Те правели трепанация на черепа и то с много малко смъртни случаи.
Разцветът на културата на сапотеките е през първото хилядолетие на новата ера, а Монте Албано е негов апотеоз. Затова неслучайно го наричат Мексиканската Троя. Всъщност ние не знаем древното наименование на този град. Днес той носи испанското име на огромния хълм, крил столетия руините му. А след двадесетте сезона разкопки на екипа на Касо и на други експедиции след него пред нас се открива наистина забележителна гледка. Столицата на сапотеките е основана в IV в.пр.Хр. и по време на разцвета си (200-700 г.) заема площ от 40 кв. км и има население от над 20 000 души. Централно е било изкуственото възвишение, на което се издигат стъпаловидни пирамиди с площадки за игра с топка. По склоновете се откриват множество стели с надписи и руини на дворци. Нагоре води монументално каменно стълбище, широко 40 м. Стените на сградите са богато декорирани с мозайки, фрески и релефи.
Към ХIII-ХV в. цивилизацията на сапотеките влиза в упадък. На тяхното господство слага край друг народ от Оахака - мищтеките. Те създават държавата Мищека-Алта, състояща се от отделни градове с владетели, обвързани с брачни съюзи. За да се легитимират, принцовете на мищеките се женели за девойки от известни аристократични родове на сапотеките. Така постепенно те изместват някогашните господари, а Монте Албано се превръща в некропол за владетелите на мищеките. Днес от двата велики народа са оцелели малко повече от 200 000 души. Те изповядват католицизма, но грижливо пазят и своите древни вярвания.
Цяла седмица е необходима на Алфонсо Касо и хората му, за да изнесат съкровищата от гробница номер 7.
Извадени са повече от 500 предмета - огърлица от злато, състояща се от 900 звена,
други нанизи от особено едри бисери, обеци от нефрит и обсидиан, златни гривни, накити от нефрит, корали, бисери, зъби на ягуар и др. Оригинална е златната табакера от позлатени листа от тиква. Над всичко обаче са златната маска на бог Шипе Тотек и кристалният човешки череп. Първата е изработена от скъпоценния метал, върху който е опъната истинска човешка кожа, а вторият е изпълнен от планински кристал - един от най-твърдите минерали на Земята. През следващите десетилетия в Монте Албано са открити още десетки гробници, но никоя от тях дори и не доближава богатството на прочутата номер 7.
Голямото откритие помага на Алфонсо Касо да направи блестяща кариера и да стане един от най-известните мексикански археолози. През 30-те години е директор на Националния музей и в 1939 г. основава Националния музей по антропология и история. За известно време е декан на Националния университет на Мексико, а от 1949 г. до края на дните си е директор на Природния музей.
И все пак за него най-важна остава науката. След археологическата сензация с откриването на столицата на сапотеките, той се заема с техните завоеватели, мищеките. През 1949 г. Касо разгадава важния документ "Картата на Теозакуалко", помогнал да се подредят хронологически събитията от тяхната история. Буквално дни преди смъртта му излиза капиталният труд "Царете и Царството на мищеките", представляващ фундамент за изучаването на този народ.
Алфонсо Касо е член на няколко световни археологически дружества, а през 1960 г. получава Националната награда за наука. Умира през 1970 г. в Мексико Сити. Тленните му останки се намират в "Ротондата на известните личности" в гробището "Долорес" на мексиканската столица.
Каре 1: Археологът общественик
След Втората световна война археологът за кратко става политик и участва в кабинета на президента Мигел Алеман. Но той винаги има ясна гражданска позиция. Касо ще се помни като активен участник в движението "Индигенизмо", борещо се за по-голямо участие на индианците в политическия живот на Мексико.
Каре 2: Тайната на кристалния череп
Всички помнят последната серия от прочутия филм "Индиана Джоунс и кралството на кристалния череп". Става дума за будещите въображението открити на различни места по света 13 изваяни от планински кристал човешки черепа. Мнозина смятат, че те имат чудотворни свойства. Някои са доказани фалшификати, но други, като този от Монте Албано, очевидно са правени още в древността.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com