София. Над 9 хиляди българи са се регистрирали онлайн за отказване от пушенето, съобщи еврокомисарят по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали. Той пристигна на посещение в София, за да представи резултатите от интернет кампанията на ЕК „Екс-пушачите са неудържими”.
Дали обсъди темата с премиера Бойко Борисов, здравния министър д-р Стефан Константинов, депутати от Здравната комисията и Комисията по европейските въпроси и контрола на еврофондовете в НС, съобщи БНР.
Кампанията срещу цигарите, която стартира през юни 2011 г., има огромен ефект в цяла Европа, особено сред младите. В последните месеци над 160 хиляди европейци са се регистрирали онлайн за отказване от пушенето. От тях над 9000 са българи, посочи еврокомисарят по здравеопазването.
Сайтът exsmokers.eu дава съвети на всеки как да остави вредния навик. Самият Дали също е бил пушач - тогава било на мода, и стигал до 60 цигари на ден, когато решил да ги спре. „В началото е много трудно, знам го от собствен опит, но сега съм много по-щастлив”, похвали се той.
Според проучване на BBC Gallup International от януари 2012 г., броят на пушачите у нас през миналата година е намалял с 3 процента и сега те са 39 на сто от всички българи. Още близо 10 на сто от анкетираните пък са заявили, че искат да спрат да пушат в следващите 2-3 месеца.
Данните показват още, че пушенето е най-съществената предотвратима причина за смъртността в Европа. България не е закъсняла с мерките за ограничаване на цигарите, но заведенията не бива да се страхуват, че бизнесът им ще западне от пълната забрана на пушенето на закрито. Защото опитът в други страни от ЕС показва, че не след дълго оборотът на ресторанти и подобни заведения не само не пада, а се вдига, успокои ги Дали.
Крайният срок за въвеждане на забрана на пушенето в закрити помещения, приет от страните-членки чрез споразумение в рамките на Европейския съвет, е 2012 г., припомни комисар Дали. „Кампанията на ЕК не е насочена против производителите на тютюн или друг сектор, а към здравето на хората и е в полза на гражданите на ЕС. Освен това, тя е част и от други мерки, предприети от ЕК, като например за борба с наднорменото тегло или злоупотребата с алкохол – отбеляза той. – Целта е да гарантираме устойчивост на здравната система в ЕС и да осигурим по-добро здраве на хората, инвестирайки в него така, че те по-рядко да се разболяват, вместо да ги лекуваме, след като вече са се разболели.”
„Много се радвам за инициативата, предприета от правителството на България, и заявявам пълната си подкрепа за нея – подчерта Джон Дали. - Бих предложил на местните граждани да видят опита, натрупан от държавите-членки, които отдавна са въвели пълна забрана за пушене в затворени помещения. Ще откриете, че там има убедителни положителни резултати от това върху системата на здравеопазването, а и съществено намаляване на дела на сърдечносъдовите заболявания. Относно опасенията, изразени от хотелиерите, че от евентуална забрана бизнесът и оборотът им ще пострада, не се наблюдава подобен отрицателен ефект. Напротив, видно е, че хората не спират, а продължават да посещават подобни заведения", заяви комисарят.
Той се надява, че Законът за забрана на тютюнопушенето на закрити обществени места, приет на първо четене в НС дни преди визитата му в София, ще стане факт. Предстои скоро той да се гласува окончателно и на второ четене. По думите на шефа на Комисията по здравеопазване в НС Десислава Атанасова „тази мярка е сигурна инвестиция в превенцията на българите, и най-вече в бъдещото здраве на нацията”.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com