София. Два и половина милиарда лева са необходими за изграждане на пречиствателни съоръжения за следващия програмен период, обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Община Варна до този момент не е подала проект в Предприятието за управление на дейностите по опазването на околната среда.
Идеята с дълбоководно заустване в Черно море е да се гарантира чистотата на водите, докато се изградят големите пречиствателни съоръжения. "Ако трябва да бъдем реалисти, най-вероятно няма да можем да получим пълната сума европейско финансиране за тези средства, но работим в посока този процент да е максимално висок. Общините са бенефициенти на тези средства", обясни Павлова пред БНР.
Тя допълни, че изграждането на съоръжения за дълбокоморското и дълбоководно заустване е много дългосрочен процес. "Той ще отнеме поне 3 години. За да не чакаме три години и да решим проблема, ние сме го разделили на две части. Първата е да се направи дълбоководно заустване във Варна, другото е в Равда и третото е в Созопол. Тук искам да успокоя най-вече планиращите почивка на море, че ситуацията във Варна не е критична, нямаме замърсяване на водата в степен, която да не позволява къпане или да съдържа зарази", обясни министърът.
Тя добави, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството е подготвено за зимната обстановка по пътищата. Направен е преглед на състоянието на всички договори за зимно почистване. Финансова санкция ще понесе фирмата, която почиства магистрала „Хемус" в частта около Шумен, уточни Павлова.
„Установили сме не толкова добра подготовка на фирмата, която почиства магистрала „Хемус" в частта около Шумен, дали сме предписание и ще ги санкционираме, включително финансово, защото те не са готови с достатъчно техника, химикали и сол. Всички останали са готови, проверили сме", категорична бе Павлова.
По казуса със зимното поддържане на магистрала „Люлин", министърът е убедена, че няма да има проблем. Павлова каза, че не е имало желаещи да чистят аутобана. От регионалното министерство искат там да приложат новия подход да се плаща за добро качество на пътя. Проблемът е решен, като фирмите, избрани от съседните региони, ще чистят магистралата и има подписани договори за дейността.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com