Великите сили вдигат тост с наше вино

Търсим пробив във Виетнам и Китай

Великите сили вдигат тост с наше вино | StandartNews.com

С какви вина вдигат тостове Великите сили? С български, разбира се. Твърдят, че Чърчил е черпил с мелнишко Сталин и Рузвелт, докато са делели света. И до ден днешен всеки трети руснак ще каже, че признава виното, ако е българско или грузинско. Американците също се научиха да ценят еликсирите ни.

САЩ са единствената страна, за която износът ни се увеличава. В останалите държави засега количествата българско вино се запазват непроменени или дори бележат малък спад. Това съобщи шефът на Националната лозаро-винарска камара Пламен Моллов. По данни на земеделското министерство потреблението на наше вино зад граница остава традиционно най-високо в Русия, където се изнасят най-големите количества бутилирани и наливни гроздови напитки. Повишава се цената на родните еликсири зад граница. Причините са няколко - не само високата цена на гроздето през 2012 г., но и по-доброто качество на продукцията.

От началото на 2013 г. братушките въведоха и нов закон, който вдигна изискванията за внос на вино. Регламентират се по-строго изискванията към етикетите на бутилките, които трябва да дават повече информация на потребителите. Другата промяна е абсолютната забрана за използване на захар при производството, която също влезе в сила от началото на тази година. Другите традиционно силни пазари за нашите вина са Полша и Германия. Традиционно добре се котираме в Румъния и Чехия. А скоро се очаква да се открие и един съвсем нов пазар - Виетнам. Първите количества трябва да тръгнат за азиатската държава още тази година. Търсят се възможности за износ на наши вина в Китай, но засега там се реализират малки количества. Целта е по-скоро проучване на интереса към тях, обясняват производителите.

Добра новина за нашите производители е и интересът към купажи, в които се влагат типично български сортове грозде. Най-бърз пробив има маврудът. Бутилка от този сорт дори беше признат за най-добро вино на изложение в Италия. Мелнишката лоза и гъмзата също имат своите почитатели зад граница. Проблемът е, че насажденията с тези сортове не са много. Тепърва обаче се очаква да се възобнови отглеждането на типичните български сортове, които да се превърнат и във винена визитка на страната ни.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай