Туристи полудяха по паунова ферма

След разходка в зоопарка посетителите могат да си наберат череши, кайсии и праскови

Туристи полудяха по паунова ферма | StandartNews.com

Бургас. Романтик, влюбен в природата, семейството, земята и пауните, бургазлията Кръстьо Дъбов се прочу с нетрадиционното си хоби. Приятелите го определят като луд, който повече троши пари и нерви за заниманието си, отколкото да печели от него. Приема шегата с усмивка и винаги е готов да покани някого в своето блажено кътче от рая.

Уникална ферма за пауни направи Кръстьо Дъбов край Бургас. Той финансира скъпото си хоби от странични дейности и все още чака стопанството да му донесе печалба. От години основно инвестира в него. Иначе предприемчивият бургазлия осигурява парите за семейството и за фермата си основно от търговия с обувки и от овощната си градина с 9 хил. плодни дръвчета.

Причината да се захване с пауните била дъщеря му Елеонора. "Много ги харесваше и не можах да устоя", спомня си днес бизнесменът. И така някогашният специалист по биология и географ по душа постепенно става горд собственик на една от най-големите ферми за пауни в Европа и единствена в България. Връзката му с пернатите от семейство фазанови е от цели 15 години, като последните няколко от тях хобито му става основна професия. И превръща имота си край Бургас в уникална туристическа дестинация за пауни.

Предложението на фермата е повече от изкушаващо. Разходката из зоопарка е придружена с беседа за пауните. Следва обиколка на градината, където посетителите могат да си наберат кайсии, череши и праскови направо от дърветата. Офертата се радва на туристически интерес и все повече туроператорски фирми включват имота на Кръстьо Дъбов в списъка с места за посещения на чужди туристи.

Фермата за пауни се намира в минното селище Черно море на 8 км от Бургас по посока Слънчев бряг. На удобно място е и затова има такъв успех сред чужденците, разсъждава бизнесменът. За миналата година през райската му овощна градина и домовете на пауните са минали 2000 души - руснаци, чехи, англичани, немци, сърби, гърци. Скромният собственик обаче не пропуска да отбележи, че медиите са направили стопанството му толкова популярно.

Българското знаме посреща туристите на входа на имота. 100 дка площ са заети в момента от овощната градина. На три дка са разположени волиерите на пауните. Сега там живеят около 80 екземпляра от езкотичните птици. Представители на 22 разновидности от тези животни украсяват фермата на Дъбов. Сред колекцията на ексцентричния бизнесмен има изключително редки пауни, вписани в червената книга на защитените видове. Влага много време и енергия в увеличаването на видовете, които отглежда и размножава. "От цял свят купувам птици, но не ги продавам, не с такава цел съм направил фермата. Ако изкарам потомство и ако има на кого да продам малки бебета - добре, но не разчитам да печеля", обяснява Дъбов.

Наскоро е закупил от ферма в Германия уникалния явайски зелен паун, чийто внос на европейския континент е станал възможен след сложни дипломатически процедури. "Идеята е птиците да бъдат запазени във вида, в който ги има в природата. И ако изчезнат тези застрашени пернати, тяхно потомство да се отглежда и в България", разказва бургазлията. И допълва, че като всичко в природата най-съвършени са простите неща. Като обикновения индийски паун, чиито багри на оперението пленяват и най-претенциозния посетител. Освен ослепителния обикновен паун в стопанството има още от вида прасковен, който е притежание само на 10-12 ферми в света. Другите са бронзов, опал, камео, чернокрили, бели, пурпурни, спалдинг, зелени явайски.

Фермата и градината целогодишно се обслужват от трима души. Всяка сутрин за изчистването на волиерите се изразходва около 140 литра вода. Отделно за храната на животинките отиват по 60-70 лв. дневно. Самите пауни не са никак евтини, за транспортирането им от друг континент се изискват доста средства. "Не е лесно, но не се оплаквам", споделя Дъбов. Отглежданите птици са от лицензирани ферми от целия свят с отлични качествени характеристики, залог за перфектно потомство. Дъбов продава малки и големи птици само собствено производство. Фермата е член на международната асоциация на пауновъдите.

Новините около атрактивната дестинация "Пауните" се намират на четирите сайта, които бургазлията поддържа. Всички страници са пълни със снимки на пауните, направени от самия собственик. Напоследък това е новото му хоби - да прави фотоси на видовете, които вече са част от семейството му.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай