София. Близо три милиона от глоби е събрала Изпълнителната агенция по лекарствата за година. Тези санкции са наложени след всичките проверки, които агенцията е направила през 2011 г.
Наказани са и близо 60% от производителите на медицински изделия у нас, като санкциите на много от тях са в пълния им размер - от 20 хиляди лева. Най-често глоби отнасяли производители за това, че те са продавали лекарства директно на пациент, за което те нямат право. Това обясни Александър Янков, директор на ИАЛ при представянето на проекта за изграждането на електронна база данни на медицинските изделия. Този регистър ще трябва да бъде готов до края на октомври 2012 г. Ще струва 149 хиляди лева и ще се финансира по обществена поръчка "Развитие на човешките ресурси". В него ще се съдържа информация за всички медицински изделия, които могат да бъдат заплащани със средства от Здравната каса, Министерство на здравеопазването,болниците и МТСП.
Целта на този регистър е да повиши прозрачността и контролът при осигуряването на нужните изделия за лечение на пациентите. Също така благодарение на него се смята, че ще се ограничат възможностите за спекулация с цените на медицинските изделия. Т.е. експертите смятат, че благодарение на това ще се прекрати практиката болници да изпращат пациенти в аптеката да си закупуват лекарства, тъй като в лечебницата те не са налични. За да се случи това обаче, на болниците ще им бъде позволено да извършват търговска дейност и да договарят цени, тъй като те до момента бяха регистрирани като търговски дружества, но тази функция не им бе позволена от Закона за лечебните заведения.
Списъкът ще се намира на страницата на ИАЛ и ще включва вида на изделието, производителя му, продажната цена, както и стойността до която се заплаща с публични средства. Продажната цена пък ще се обявява от самите производители или вносители.
Стойностите, до които изделията ще се плащат с обществени средства, пък ще се определят по различен начин, в зависимост от институцията, която ги финансира. Здравната каса например ще трябва да определя групите на медицински изделия, които покрива всяка година. Цената, до която ги заплаща ще се определя на база най-ниската стойност в една група с идентични медицински изделия. Самите стойности пък ще се определят от комисия, която ще бъде назначена от управителя на касата д-р Нели Нешева. В нея ще бъдат включени лекари, фармацевти, икономисти, юристи. Здравно министерство и болниците пък ще осигуряват медицинските изделия чрез провеждането на обществени поръчки. Социалното министерство всяка година ще определя пределните стойности, до които заплаща различните видове медицински изделия, което ще се случва отново на база най-ниска цена от дадена идентична група и средствата, с които разполага.
Достъп до цените, които са вписани в електронната база, ще имат Здравно министерство, касата, МТСП, болниците, които трябва да купуват медицинските изделия. По този начин експертите смятат, че ще се намали възможността за спекулация с цените на тези продукти, тъй като в момента един и същ медикамент се продава на различни цени, защото няма база данни, която да показва какви са стойностите им.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com