Таралеж в гащите на Алфа банк

Гърците губят надежда, че ще си приберат парите от Иво Прокопиев

Таралеж в гащите на Алфа банк | StandartNews.com

София. За първи път в България под ударите на банките попада компания от медийния бранш. Гръцката Алфа банк запорира сметките на "Икономедиа", издател на вестниците "Капитал" и "Капитал Дейли", сайта "Дневник" и др. Собственик на 51% от капитала на компанията е Иво Прокопиев, а на останалите 49 - Теодор Захов,  председател на БАИТ и създател на "Спектрум Нет".

Безпрецедентен случай, още повече че и двете страни излагат аргументи в своя защита, които звучат основателно. От Алфа банк например твърдят, че компанията на Прокопиев има заем с просрочени вноски, а длъжникът отговаря, че няма висящи плащания. И показва факсимилета на платежни нареждания, от които не става много ясно какво точно се случва.

Какви са реалните факти в кредитните взаимоотношения между Алфа банк и "Икономедиа". Факт е, че в средата на 2010 г. собствениците на издателя теглят заем от 1,7 млн. лв. от банката, като залагат компанията като търговско предприятие. Това означава, че за обезпечение в полза на банката са предоставени абсолютно всички активи - движими и недвижими, материални и нематериални. В договора фигурира като залог дори и редакционната политика на изданията, което поражда множество въпроси. Вчера във вестник "Капитал" това е обяснено като "техническа грешка при описването на активите в списъка към договора за особен залог. И не е заложена редакционната политика, а редакционната система - това е софтуерът...". При случай на неиздължаване от страна на кредитополучателя трезорът има право да сложи ръка на всичко, което се води като собственост на кредитираната фирма.

Според кредитния регистър на БНБ въпросният дълг от 1,7 млн. не е обслужван в продължение на повече от година и половина. И в края на януари 2012 г. той вече е набъбнал десетократно - на 17 млн. За да не се плаща едно задължение известно време, освен недобросъвестност, вероятно има и друга причина - например гратисен период. Такава договорка не е рядкост, особено при настъпване на по-тежки времена, каквато е финансовата криза. Но гратисен период от 18 месеца не е срещана практика в корпоративното банкиране, твърдят шефове на трезори. А борч от 17 милиона си е доста сериозен товар. И когато той не се плаща, шефовете на кредитора може да изкарат доста безсънни нощи. Още повече, когато става въпрос за медийна империя, чийто собственик е добре поставен пред властта. Обикновено в такива случаи банката търси кредитополучателя за разговори, изпраща напомнящи писма и т.н., обясняват потърпевши. И когато вече няма друг начин за издължаване, се пристъпва към запор на залога и поемане контрола над задлъжнялото дружество от човек на банката.

Банкерите са категорични, че тук в никакъв случай не може да става въпрос за една закъсняла вноска, както твърдят хората на Иво Прокопиев. За да пристъпи една банка към крайната драстична мярка, очевидно нейните собственици са загубили търпение. И по-важното - надежда, че ще си съберат вземанията по редовния начин.

Междувременно Прокопиев внася иск в Софийски градски съд за спиране на процедурата за запор и влизане в управлението. Съдът уважава молбата, спира вписването, но това не е окончателното разрешаване на спора, напротив. СГС признава, че има спор между фирмата и банката. И преди неговото приключване Алфа банк не може да твърди, че е налице предсрочна изискуемост на кредита. Т. е. съдът признава, че има проблем, но това не означава, че вече има победител в този спор, обясняват юристи. Освен това има още две инстанции, които би трябвало да се произнесат, ако този спор не се реши извънсъдебно или на по-долни инстанции.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай