София. Стихиите удариха сериозен шамар на фермерите. След тежката зима и полярните студове нестихващите порои и градушките през последните седмици нанесоха сериозен удар върху реколтата. Овошките и лозята страдат най-много, обясни Христо Цветанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България.
Дъждът по принцип е полезен, но не когато е в такива големи количества. Вече две седмици не можем изобщо да влезем в нивите, за да торим и да пръскаме срещу вредители, каза Цветанов. Най-пострадали от силните дъждове са черешите. Първо голяма част от тях бяха ударени от сланата. Останаха насажденията само в Кюстендилско. Там обаче заради голямата влага плодовете се пукат. Това влошава качеството им и води до по-бързото им загниване.
Близо 80% от ранните сортове кайсии в Силистренско са унищожени от студа през зимата. При по-късните сортове пораженията са между 25 и 50%, съобщиха от националната опитна станция по кайсията в крайдунавския град. Заради унищожената реколта се очаква скок в цените на плодовете, а стопаните са заплашени от фалити, смятат експерти. Държавата компенсира фермерите при 100-процентови загуби. Макар пораженията върху кайсиевите градини в общините Тутракан, Ситово, Главиница и Силистра да не са тотални, голяма част от масивите ще останат безплодни. Това ще е тежък удар за овощарите в региона, които заради ниските изкупни цени от миналата година не реализираха печалба и от старата реколта.
Особено критично е положението при лозарите, които трябваше точно в тези седмици с проливни дъждове да проведат пръсканията на масивите. Има вероятност заради невъзможността да се третират лозите, голяма част от реколтата да се съсипе. Все още обаче е рано да се каже дали това ще се случи наистина.
Проблеми заради дъждовете има и при зеленчукопроизводителите. Основно са засегнати пиперът и доматите, които растат на полето. При тях няма възможност за пръскане срещу болести и затова вероятността да се унищожи част от реколтата е по-голяма.
При пшеницата опасността е от заболявания като мани или фозариум, който на по-популярен език се нарича белокласие. Това води до невъзможност зърното да завърже, а оттам и до по-слаба реколта. Пролетниците - слънчоглед и царевица, може да затънат в плевели, които ги задушават и "крадат" от хранителните вещества и водата им.
Около 43 000 декара, засети с рапица в Русенския регион, са унищожени, показва проверка на областната дирекция по земеделие в крайдунавския град. Огледът на земеделските специалисти е установил много засегнати площи в общините Иваново и Ветово.
На територията на областта през есента бяха засети близо 98 000 декара с рапица. Голяма част от тях не издържаха на суровата зима, след като в региона бяха измерени рекордно ниски температури, коментират земеделски производители. Заради неблагоприятните метеорологични условия те не очакват високи добиви тази година. Колко ще са загубите, ще се установи през юли, когато се събира реколтата.
Почти на 100% са компрометирани всички култури в района на град Златарица след опустошителното наводнение. Преди няколко дни река Бебровска преля и освен че опустоши няколко къщи, улици и един мост, напълно унищожи посевите в региона. От областната комисия по земеделие във Велико Търново са се подготвили за следващите дни да посрещнат тълпи от чакащи с молби за сигнали за унищожени посеви. Освен ранните домати, краставици, череши и ягоди силно застрашена е и пшеницата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com