Средната фактура за парно с 11,8% по-висока

Средната фактура за парно с 11,8% по-висока | StandartNews.com

София. Фирмите за дялово разпределение и топлофикациите, размиват драстичния скок на сметките за парно с аритметично усредняване. Това показаха сравненията на средното увеличение на фактурите за януари 2012 г. спрямо миналогодишните, които дружествата съобщиха, след като техни клиенти изреваха като получиха прекалено големи януарски сметки.

99 лв. е средната януарска сметка през миналата година, 110,70 лв. е тя през този януари, съобщиха от фирма за дялово разпределение с 28 000 потребители в страната, 15 000 от които в София.

11,83% е средното увеличение, сметнали от фирмата. Тази година средната януарска сметка на двустаен апартамент е 119 лв., на тристаен 123 лв., а максималната, която дължи клиент е за тристаен е 446 лв., каза Ася Ангелова, управител на фирмата.

Тезата, че усредняването на сметките води до невярна информация, е куриозна разлика от само 4 лева при отопление на двустаен и тристаен.

При ежемесечното отчитане чрез радиоуреди, каквито всички топлинни счетоводители монтират  масово от миналата година с изтичане на 10 годишния срок за експлоатация на старите разпределители, е възможно да се покаже разликата при реално отоплявани апартаменти с една, две и три стаи, коментира експерт от Техническия университет.

С около 8% е по-скъпа топлинната енергия в момента спрямо миналия отоплителен сезон. Отрицателните температури и промяна в ползването спрямо миналата година, са другите виновници за високите сметки.

Потребител може да е затворил вентилите, за да пести, но да не го е отразил с промяна на прогнозния дял. Може да е станало и обратното, което пък натоварва съседите му. Всичко ще се оправи при годишното отчитане и изравняване на края на сезона, успокояват фирмите.

Етажните съсобственици могат да поискат извънредно отчитане на уредите по средата на зимата, за да се внесе справедливост в прогнозните дялове.

Реалните отчети всеки месец, е предимството на дистанционното отчитане, каквото предлагат всички фирми за дялово разпределение.   
    
От дружеството не изключиха и възможността за злоупотреби с консумацията на енергия между съседи в отделните сгради, но посочиха, че при стандартните уреди това може да се докаже
единствено при отчитането на уредите в края на сезона.

Етажната собственост може да поиска и междинен отчет, ако има съмнения за кражби на енергия. При радиоуредите това се избягва - водомерите се отчитат всеки месец в годината, а отоплителните уреди - всеки месец от отоплителния сезон.

Вентилите за регулиране силата на топлоподаването може да докарат още топлинни единици в стаи, които не се отопляват, но са поставени на показание звездичка против замръзване при минусови температури. Повреда във вентила може да нагрее радиатора на макс, въпреки, че е поставен на звездичка, която трябва да държи 3-4 градуса водата в радиатора,  предупредиха потърпевши.

В студените дни Топлофикация София призова  абонатите, които са спрели парното в апартамента или в отделни стаи да сложат вентила на звездичка , за да не замръзне и се спука радиаторът. Това със сигурност увеличава потреблението и сметката, а при топли вертикални тръби, минаващи през жилището, отрицателни температури са невъзможни, твърдят топлотехници.
Изходът от нереални спрямо ползването сметки са разпределители с дистанционно отчитане всеки месец.

Радиоуреди, които не само излъчват информация, но и отговарят на въпрос къде се намират (дали радиаторът, върху който е монтиран, си е на мястото), предлага фирма за дялово разпределение.

Един път седмично разпределителите, монтирани на отоплителните тела в жилището, се включват и си предават данни един на друг - къде са, какво излъчват, след което "заспиват", обясни управителят на фирмата.

Ако потребителят иска, може да получава ежедневен отчет от потреблението си на сайта на фирмата. Ежемесечното отчитане струва 2 лева на месец или 24 лв. на година.   

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай