Рийс към фирмите: Търсете бг студенти

Рийс към фирмите: Търсете бг студенти | StandartNews.com

Новият американски посланик Марси Рийс призова US фирмите да наемат наши студенти, които учили и работили в САЩ. Когато разширявате своята дейност и търсите нови служители с езикови и културни умения за разрастване на бизнеса си, бих ви насърчила да имате предвид тези десетки хиляди млади българи, които са придобили опит в САЩ посредством програмите за обмен и които биха могли да помогнат за растежа на компаниите ви. Това би било един пример за думите на Лео Бърнет, че „това, което помага на хората, помага и на бизнеса”.

Рийс изнесе първа си публична лекция за ролята на бизнеса за отношенията между България и САЩ пред Американската търговска камара.

7 500 наши младежи са се възползвали от програмата за работа и пътуване в САЩ  през миналото лято. Тя предоставя уникална възможност за студентите да прекарат няколко месеца от лятната си ваканция в САЩ, като едновременно придобиват професионален опит и усъвършенстват английския си. В рамките на програмите за образователен обмен, които имаме в посолството, ние изпращаме български студенти и учени в Съединените щати, или водим американски специалисти тук, в България, за да преподават, учат или работят върху различни разработки, посочи Рийс.

България има малки компании на световно ниво

Тя обърна специално внимание на развитието на високите технологии и посочи, че в страната ни има първокласни малки компании на световно ниво. За пример даде група млади хора, изобретили дистанционно устройство за регулиране на светлините и електрическите уреди, както и авторите на софтуер, позволяващ да се следи в реално време на продажбата на паркоместа.

В качеството ви на лидери на американската бизнес общност искам да ви призова да се запознаете по-отблизо с дейността на младите български предприемачи, които се занимават с гореописаните проекти. Те имат нужда от ментори, контакти и помощ за намирането на капитали. И съм сигурна, че те могат да предложат на вас и на вашия бизнес комбинация от знания и умения, нужни за вашата работа в България, обърна се Рийс към предприемачите.

Тя изтъкна, че миналата година търговските отношения на двете страни са нараснали с 37%. САЩ остават един от най-големите инвеститори в България и което е по-важно, американските компании са ангажирани с България и с нейния икономически успех. Те създават хиляди висококвалифицирани работни места, доставят най-чистата енергия в страната и имат принос по отношение на бизнес етиката и корпоративната социална отговорност за подобряване на цялостната бизнес среда в страната, заяви дипломатът.

Рийс посочи предимствата ни за инвеститорите - цената на правенето на бизнес, както и цената на труда, са сравнително ниски и много българи, благодарение на традиционното уважение към образованието, притежават добри технически познания, говорят чужди езици и имат добри умения в работата с клиенти.

Инвеститорите искат ясни правила и безпристрастна Темида

Посланикът подчерта, че инвеститорите имат нужда от предвидима и прозрачна регулаторна среда. Те трябва да са сигурни, че когато започнат да изграждат нещо, правилата на играта ще останат същите и когато завършат проекта си. Инвеститорите се нуждаят от съдебна система, на която да имат доверие, така че да са сигурни, че тяхната интелектуална собственост и другите им права ще бъдат винаги защитени и че ако има спор, те ще могат да разчитат на една съдебна система, която ще работи с усърдие и безпристрастност, подчерта Марси Рийс.

Тя насърчи въвеждането на електронно правителство и специално похвали ГДБОП за затварянето на няколко пиратски сайта. Има обаче още какво да се желае в борбата с кражбата на интелектуална собственост, посочи Рийс.

Собственото производство е пътят към енергийната независимост

По отношение енергетиката посланикът коментира, че разнообразието от видове, източници и транспортни коридори на ресурсите е от съществено значение. До края на тази година България трябва да поднови със своя основен доставчик договорите си за доставка на природен газ. Трябва да бъдат взети решения относно изграждането на междусистемни газови връзки със съседните държави, които от своя страна ще бъдат важни за енергийната диверсификация, посочи Рийс. Тя обясни, че страната ни има и собствени енергоизточници. Проучванията за газ в Черно море и централна България са обещаващи. Разбрах, че в момента около 10% от природния газ за вътрешния пазар в България е родно производство. Най-лесният път към енергийна независимост за България е увеличаването на дела на местното производство на енергоизточници, каза дипломатът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай