София. И последният участък от Южната дъга на софийския Околовръстен път вече е факт. Председателят на управителния съвет на агенция „Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров подписа Акт 16 за реконструирания път и той ще бъде въведен в експлоатация още в събота.
Дългият над три километра участък е рехабилитиран с пари от еврофондовете по оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013. Общата стойност на договора за строителството е 44 701 958, 68 лева с ДДС.
Новата отсечка ще поеме, както локалния трафик от София, така и транзитния от магистралите "Хемус" и "Тракия". Освен това ще свързва автомагистралите с Югозападна България и съседните ни държави. Заедно с рехабилитирания участък, в експлоатация се пуска и обновеният булевард "Климент Охридски", който пресича Околовръстното шосе. На пресечната точка е изграден мост-естакада, който да улесни преминаващите. Подпорните й стени са изградени от специален материал, който превъзхожда традиционно използваните стомана и бетон и в икономическо, и в техническо отношение.
Лазар Лазаров: Новата отсечка пести пари и щади природата
- Завърши обновяването на цялата Южна дъга, какво следва сега?
- Рехабилитацията беше наистина нужна и чакана с нетърпение. Цяло едно поколение българи чакаха да се завърши този път, включително и аз. Мисля, че стана едно много красиво съоръжение и стана много лесно за софиянци да пътуват от "Младост" до източните квартали на столицата. Сега предстои да приключим Северна скоростна тангента, Западната дъга и връзката от ж.к Бъкстон до магистрала Люлин. Едва тогава реално ще бъде затворен Околовръстният пръстен на София, който ще реши доста от проблемите с транспортните комуникации на столицата.
- Кога можем да очакваме завършването на този важен проект?
- Вече е пусната поръчката за избор на изпълнител за Северна скоростна тангента, която ще свързва магистралите "Хемус" и "Люлин". Вече тече строителството на Западната дъга. Втората й част ще бъде пусната за избор на изпълнител до две седмици. Участъкът от ж.к. Бъкстон до ж.к. "Люлин" ще бъде проект, който ще бъде осъществен през следващия програмен период на Оперативна програма "Регионално развитие".
- Имаше ли трудности при изграждането на Южната дъга?
- Околовръстният път е много труден. Засягаха се много частни интереси, спомняте си отчужденията. За това и така бе направен проекта. Голяма част от трасето мина на тази естакада, а пък локалите влезнаха отдолу под моста. Това се прави за първи път в България.
Имахме и много голям проблем с къщите около Околовръстното. Тези южни райони бяха вилни по-рано. Имаше масово застрояване на едни хубави къщи, които в един момент се оказа, че нямат инфраструктура. Всичко, което е правено при тези вилни селища, строени през 90-те години, е правено почти незаконно. Правено е без кадастър. При строителството на Околовръстния път се откриха много такива сгради, които не са отразени никъде. Трябваше да бъдат локализирани. Нямаше как да оставим тези хиляди хора без вода. Правиха се корекции, нови инженерни инфраструктури. Оттам минават много водопроводи, включително големият водопровод на София, както и енергозахранването на града. Всичко това в момента е организирано, вече направено с кадастър. Отводняването е направено така, както трябва да бъде.
- Каква е гаранцията на съоръженията?
- Аз лично се надявам всички бъдещи проекти да се изпълняват с това качество. Гаранциите са подписани и договорени, както е по закон. На съоръженията е десет години за конструктивните части. За другите части е три години. Ефективната гаранция от строителите е една година. Сигурен съм, че новите участъци ще са безпроблемни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com