Порт Лом пуска мост между Китай и Европа

Порт Лом пуска мост между Китай и Европа | StandartNews.com

София. Лом може да се превърне в мост между сърцето на Европа и Бяло море. Пристанищният комплекс има потенциала да стане транспортен хъб и да поеме контейнерни товари от "Пристанище Солун", които да се качват на малки кораби и по река Дунав да стигнат до Дрезден и Будапеща. И обратното - европейски товари, дошли по реката и качени на влак, да стигат до гръцкия порт през Лом. Логиката на "Комко" (китайския оператор на "Пристанище Солун") е да създаде големи хъбове по пътя на товарите от Китай и Далечния изток към Европа.

Големите презокеански кораби ползват пристанищата хъбове за преразпределение на товарите. Контейнерите се прекачват на влакове или малки плавателни съдове (контейнерни фигери) и се пренасочват из Европа. В басейна на Черно море големите контейнерни кораби влизат в Констанца. А на Бяло море - в пристанищата Пирея и Солун, които китайците от "Комко" са взели на концесия. Лом би могъл да се превърне в такъв транспортен хъб на Дунав.

Сред българските пристанището е най-близкото до Солун и едновременно с това има своето място освен в "Транспортен коридор 7", и в "Транспортен коридор 4", за който е алтернатива на порт Видин. "Местоположението на пристанищния комплекс в Лом обаче е много по-добро, отколкото на Видин, обяснява Георги Генчев, изпълнителен директор на ДП "Пристанищна инфраструктура". "Преди по-малко от 10 години Лом беше най-големият промишлен порт в страната. Имаше много повече товари - цялата продукция на "Кремиковци", на "Стомана Перник" минаваха през него", допълва Георги Генчев.

Дали китайският концесионер в Солун и Пирея ще види потенциалните възможности на Лом или друг голям инвеститор ще прояви интерес към концесия за "Пристанище Лом", не е ясно в сегашния момент на криза. Затова шефът Генчев твърди:
"Убеден съм, че в момента българската държава трябва да активизира търсене на национален и регионален финансов ресурс на двустранна или многостранна основа за развитието на Лом".
Причината е, че Европа има нова политика за транспортните коридори и за тяхното финансиране от ОП "Транспорт" през следващия програмен период. Европейската транспортна комисия работи върху проекта "Опорна транспортна мрежа на Европа". "Допреди 1-2 г. държавите членки можеха да кандидатстват по ОП "Транспорт" и по другите европрограми с важни за самата държава проекти, които нямат особено значение за общността. Беше въпрос на капацитет проектите да отговорят на изискванията и да бъдат приети за финансиране", обяснява Генчев.

Анализ на ЕК обаче показал, че държавите самоволно ангажират европейски средства за национални проекти, без голямо общоевропейско значение. "Например пътят Малага-Мадрид е добър за Испания, но няма полза от гледна точка на Европа", уточнява пристанищният шеф. Така в предишните години с европейски пари е построена инфраструктура, която е изпреварила своето време и в момента е полезна само за конкретната държава.

В бъдеще, след 2014 г. - през новия програмен период на ОП "Транспорт" - с европейски пари ще се финансира само изграждането на т.нар. опорна мрежа на Европа. Преди месец на среща на Организацията на европейските пристанища в Брюксел тя е представена в частта си "Пристанища". Бургас е единственият български порт, включен в нея. Пристанище Варна, Русе, Лом не са определени като опорни за Европа. "Тоест - развитието на порт Бургас ще може да бъде финансирано с европейски средства по ОП "Транспорт", обяснява Генчев. В региона освен него е включено пристанище Констанца. Лом пък се намира на два транспортни коридора - 4 и 7, и има добра пътна и жп връзка с коридори 8 и 9, но не влиза в опорната мрежа за финансиране на ЕС. Това означава, че за дунавското пристанище трябва да се търси финансиране на национален и междудържавен принцип. "При използване на предимствата, които дава транспортната ос "Солун-София-Лом" и по река Дунав към Дрезден и Будапеща, може да се заинтересува добър инвеститор", е убеден Генчев. Генералният план за "Порт Лом" предвижда и създаване на специализиран контейнерен, зърнен и ро-ро терминал.  


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай