София. Законът за обществените поръчки (ЗОП) е тесен за договори от ядрената енергетика какъвто е за АЕЦ "Белене". Той излиза и в рамките на други български закони. Това обясни пред комисията за Белене Мардик Папазян, бивш директор на НЕК.
Абсурдно е да се твърди, че няма сключен договор с между НЕК и "Атомстройекспорт" за строежа на АЕЦ „Белене”, заяви Папазян. По процедурата за възлагане на обществената поръчка са работили над 200 души в продължение на една година и половина, а двама души от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са се справили с цялата документация по процедурата за 5 дни, от които два почивни, обясни бившият енергиен шеф. В Закона за обществените поръчки ясно е написано, че неуредени въпроси в него се уреждат с разпоредбите на Търговския закон и Закона за задълженията и договорите, според който "договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях", подчерта Папазян.
Като аргумент, че подписаното споразумение с "Атомстройекспорт" трябва да бъде разглеждано като договор, той посочи, че регионалното министерство е издало лицензия за площадката, на която да се строи АЕЦ "Белене", екоминистерството е одобрило необходимите документи, ЕК е дала одобрение за строителството и становище, че всички подписани споразумения са съобразени с договора за Евратом и че този проект ще има принос за производството на енергия при ниски нива на въглероден диоксид. „Всичко това е нямало да се случи, ако нямаше подписан договор”, допълни бившият шеф на НЕК.
Той информира още, че в офертата, предложена от "Атомстройекспорт" е имало цена - 3,997 млрд. евро за строителството на централата, както и одобрен ескалационен индекс спрямо Евростат.
Председателят на комисията Диан Червенкондев заяви, че това са нови данни и че ще бъде проучено дали НЕК не е превишила правата си, подписвайки документите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com