София. Парното ще се отчита всеки месец, гласят поправки в Закона за енергетиката. Това каза зам.-министърът на икономиката Валентин Николов на кръгла маса за търсене на успешни модели за топлофикациите в България.
Текстовете ще бъдат приети до две седмици.Тепърва ще се решава как новото отчитане да бъде плащано. Има два варианта - или да ги плаща самото топлофикационно дружество, или да ги плаща самият потребител. Принципно, ако ги плаща самият потребител, трябва да влезе в цената наем. Етажната собственост сама трябва да реши как новото измерване ще влиза в цената, каза още Николов.
Законът за етажната собственост трябва да е синхронизиран със Закона за енергетиката. Мисля, че като цяло ще падне цената за потребителя, защото повишаване на доверието ще намали отказа от топлинната енергия, която много от потребителите се отказват в момента. Имаме ли повече потребители, то цената ще падне при всички положения, категоричен е Николов.
По думите му не би трябвало да има опция за отказ от топлоснабдяване, ако вече сте абонат на топлофикация. Той споделя идеята за пълна забрана на този отказ.
Димитър Куюмджиев, шеф на дирекция „Сигурност на енергоснабдяването“ в икономическото ведомство, поясни какво е имал предвид зам.-министърът, като уточни съществуващия вариант, че може да се разведем с топлофикациите, но не и с таксата за сградна инсталация.
Благодарение на текст в Закона за енергетиката още през 2010 г. дадохме възможност на много потребители на топлинна енергия да ползват уреди за дялово разпределение на лизинг или под наем. Това е крачка към либерализацията на този този пазар. Споделям идеята, която е факт в редица страни, че ако сте собственик на апартамент с централно топлоснабдяване, да не може да се използва друг вид отопление, каза още зам.-министърът по време на дискусията.
Целта ни е чрез нормативните промени да върнем доверието на потребителите в топлофикационните дружества, да постигнем по-енергийно ефективно производство и да работим така, че цените на топлоенергия да не растат с бързи темпове, допълни Николов. В резултат на предприетите вече мерки, както и на новото, по-съвършено регулиране и настройки на абонатните станции, в сектора е реализирана между 35-40 % икономия на енергия.
Само 19 на сто от българите се отопляват на парно, 30% са на дърва, 13% - с въглища, а 37% използват електроенергия за отопление през зимата, посочи Куюмджиев. Най-висок дял на потребители на топлоенергия - около 70%, има в Дания, Германия и Латвия. Докато в нашата страна 37% от домакинствата се отопляват на ток, в страните от ЕС процентът е едва 10.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com