6-7 млн. лв. към доставчици и около 20 млн. лв. към банки дължи веригата магазини за електроника "Мултирама". Това каза за "Стандарт" Борислав Минев, управител на фирмата за събиране на вземания "Кредитинс". Както е известно, гръцките магазини, които стъпиха на родния пазар през 2005 г., обявиха официално, че закриват дейността си у нас. Макар че "Мултирама" функционираше с размах и с голямо рекламно присъствие, компанията така и не успя да излезе на сериозна печалба. Последният публикуван финансов отчет на "Мултирама" в Търговския регистър е за 2010 г. В него фигурират задължения към доставчици и персонал в размер на 8,69 млн. лв. и пасиви от заеми и привлечени средства в размер на 15,241 млн. лв. За същата година "Мултирама" е отчела загуба в размер на 4,039 млн. лв.
По думите на Минев, магазините за техника се намират в затруднено положение, което прави събирането на техните дългове доста трудна задача. "Малките търговци на IT хардуер бяха ударени от конкуренцията на големите вериги магазини за техника", обяснява Минев. Той пояснява, че става дума само за търговците на хардуер, а не за производителите на софтуер. "Дейността на големите софтуерни фирми у нас обикновено е аутсорсинг на международни корпорации, а българските технологични компании имат стабилни външни клиенти. Така че при тях проблеми с дългове няма", посочва Минев. На същата вълна са и големите производствени компании у нас, които също добре планират финансите си и техните просрочени задължения се събират безпроблемно. Като най-затънал сектор на родната икономика Минев посочва строителството. "Вземанията в строителството се събират най-трудно, тъй като често попадаме на не добре подготвена документация с фирмите подизпълнители", казва управителят на "Кредитинс". Така докато кредиторите на едри производствени предприятия успяват да удовлетворят средно около 60% от общия пакет на вземанията си, то при строителния бранш процентът пада до прибиране на около 20-30% от общите задължения.
Бизнесът бяга от отложено плащане
Доверието между родния бизнес значително е намаляло и фирмите работят стриктно с документацията, като практиката за отложено плащане е останала в миналото. Това обясни за "Стандарт" Борислав Минев, управител на фирмата за събиране на вземания "Кредитинс". "Ако преди 2010 г. събирането на просрочени задължения отнемаше между 3 и 6 месеца, то сега е нужно средно между 8 месеца и година и половина", казва Минев. По думите му, парите въртени от бизнеса у насq са намалели значително, което прави събирането на вземания по-трудно. За това свидетелства и средният размер на непогасени задължения. Преди 2010 г. той е бил между 20 хил. и 30 хил. лева, а понастоящем кредитори си търсят дългове за 70-100 хил. лв. "Преди две години повечето проблеми се разрешаваха с извънсъдебно споразумение, докато сега 70% от случаите отиват на съд", посочва Минев. Така докато през 2011 г. в колекторската фирма са постъпвали вземания за около 1 млн. лева на месец, то към днешна дата всеки месец постъпват средно по 4 млн. лева несъбрани задължения.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com