Москвичът - кола №1 за скрап

Москвичът - кола №1 за скрап | StandartNews.com

София. Най-ценният автомобил за скрап е москвичът, а за изкупуване на стари коли автоморгите дават максимум до 500 лева. Това съобщи инж. Петър Мицин, изпълнителен директор на предприятие за преработване на отпадъците.

"С годините автомобилите и електроуредите се променят, в тях има все повече пластмасови части, което прави преработването им не толкова печелившо и се налага някои дейности да бъдат субсидирани", обясни Мицин.

Фирмите - вносители на оборудване, уреди и автомобили, които генерират опасни отпадъци, плащат или продуктова такса на държавата, или членски внос към оползотворяващи организации, каквато е нашата, допълни той. Така дори и непечелившите дейности по преработването на електронните отпадъци и старите автомобили се дотират, като се обезвреждат по надлежния ред, а не се озовават на нерегламентирани сметища.

Повечето търговски вериги, които са наши членове, дават отстъпки за нови уреди при предаването на стари, а ние предлагаме и безплатно извозване на стара техника, уточни Мицин. Всеки може да се обади на безплатен телефон за цялата страна 0800 14 100 и да извика мобилна група, която да вземе отпадъка - хладилник, печка, компютър или друг стар уред.

"От 2008 г. по договор със Столичната община колите, изоставени по улиците, се маркират със стикери и се дава срок от три месеца, в който собствениците им трябва да ги отстранят или да ги предадат за скрап. В противен случай идваме и ги прибираме, но от 3600 автомобила със стикери сме извозили само няколко десетки, а останалите се оказват прибрани от собствениците им - посочи Мицин. - Важно е, че е създадена организация за тяхното премахване. В други по-малки общини все още няма нормативна база, която да позволи да се извозват и преработват старите автомобили".

Всяка година количеството опасни отпадъци, което трябва да бъде преработено, се изчислява на база на внесените в страната и пуснати в търговската верига уреди и автомобили, които генерират такъв вид отпадък - батерии, акумулатори и други. За 2010 г. националната цел на страната ни е преработване на 30 хил. тона отпадък, каза Мицин. Той посочи, че в страната има 9000 пункта, където могат да се предават батерии и стара електроника, но все още предстои работа, за да се промени мисленето на хората и те да се почувстват задължени да предават опасните отпадъци за преработка.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай