Компания от Кувейт осъди летище София за $38 млн.

Компания от Кувейт осъди летище София за $38 млн. | StandartNews.com

София. Летище София ще трябва да се прости с плановете за реинвестиции и модернизиране за тази година. Арбитражният съд в Париж е осъдил компанията, която го обслужва, да плати 38 млн. долара на компания от Кувейт, изградила пистата на Терминал 2. Това съобщи пред Bulgaria On Air The business magazin транспортният министър Ивайло Московски.

Кувейтският консорциум Mohammed Abdulmohsin Al-Kharafi and Sons изгради пистата на новия терминал, като финансирането за проекта в размер на около 40 млн. долара беше осигурено чрез заем от Кувейтския фонд за арабско икономическо развитие (КФАИР). Обектът беше открит със закъснение в края на август 2006 г., като още преди приключването му кувейтците настояваха за над 20 млн. долара неустойки заради късното получаване на правото на строеж, породено от проблеми с отчуждаването и извършването на по-голям обем работа от договореното.

Позицията на българската страна беше, че фирмата-изпълнител не е представила фактури за допълнителните си разходи и затова те не са им покрити. Така се стигна до решението на Международния арбитражен съд, което не може да бъде обжалвано.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай