Комисия от 3 министерства рови дюните

Комисия от 3 министерства рови дюните | StandartNews.com

София. Междуведомствена комисия започва разследване за скандалната продажба на дюните в защитена зона между Ахелой и Равда. Тя бе сформирана днес със заповед на земеделския министър Мирослав Найденов. До края на следващата седмица експертите от неговото ведомство, Агенцията по горите, екологичното и регоиналното министерство, заедно с представители на Коалиция "За да остане природа в България", трябва да са готови със заключенията си. Ще се провери защо земята е попаднала в Подробния устройствен план и защо е изключена от горския фонд, има ли административни и законодателни нарушения, ако има от кого и на какво ниво са извършени. Ако има съмнение, че е извършено престъпление, документацията ще бъде изпратена в прокуратурата. Когато бъде изготвен окончателният доклад на експертите, с него ще бъде запознат и премиерът Бойко Борисов.

Това стана ясно след заседание на работната група във връзка с проблема. В случая не е приложен в продължение на години Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Съгласно него дюните са публична държавна собственост и не могат да бъдат застроявани, върху тях не могат да бъдат поставени временни обекти, заяви природозащитникът Тома Белев. Според закона, трябва и да се създаде карта, която да определя къде са дюните в България.

Още на 3 август 2007 година в Несебър е одобрен Подробният устройствен план, в който спорните 29 декара са включени като урбанизирана зона с цел застрояване. От същата година има и решение на РИОСВ – Бургас, според което не е необходимо да се извършва допълнителна екологична оценка на плана. На 02.12. 2008 година е подписана заповедта за изключване на териториите от горския фонд. През юни следващата година физическото лице Димитър Петров подава заявление за закупуване на терена, обясни земеделският министър Мирослав Найденов.

В края на лятото на 2009 година бяха спрени временно няколко хиляди преписки за закупуване на извадени от горския фонд територии до промяна на нормативната уредба, с която бяха завишени таксите и цените. Първоначалната данъчна оценка на имота е 11 320 лева. По думите на министър Найденов крайната цена, която е платена за 29 декара е 1 141 849 лева, тъй като освен платените 581 212 лева при покупко-продажбата, са дадени и средства за изключването от горския фонд. Според Найденов в последствие е препродаден целият инвестиционен проект, като земята е само част от този проект.

Административната процедура е такава, че преди зам.-министър Светлана Боянова да подпише има между 10 и 15 подписа на различни експерти, подчерта Найденов. Никъде в преписката не е написано, че това са дюни, това което пише, че става дума за урбанизирани територии, добави той. От коалиция "За да остане природа в България" използват случая да припомнят предложението си да се направят промени в Закона за устройство на територията, с които да не се позволява обжалване на устройствените планове от гражданите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай