Цялата жп магистрала готова до 2014 г., твърди, Петър Дяков, ръководител на проекта " Реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив-Свиленград".
- Г-н Дяков, през 2012 по част от новата жп линия Пловдив-Свиленград ще тръгнат влакове. Каква е нейната история?
- Проектът „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граници по Транс-Европейски коридори IV и IX за скорост 160 км/ч е предвиден като проект, финансиран по предприсъединителната програма на Европейския съюз ISPA, Европейската Инвестиционна Банка и националния бюджет. Първоначалният идеен проект е изготвен през 2000 г. и е избрано окончателното трасе на линията. През 2003 г. съвместно с финансиращите институции – Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка – е приета стратегия за реализиране на проекта. Решено е първо да се стартира договор за реконструкция и електрификация на железопътната линия Крумово – Първомай (подписан с гръцката фирма Терна). Впоследствие се подписва договор за частта й между Първомай и Свиленград с италианската фирма Асталди и договор за системите за сигнализация и телекомуникации и SCADA за цялата линия Пловдив–Свиленград–турска/гръцка граници с Консорциум от фирмите Талес–Австрия и Алкател-Лусент–Румъния. Отсечката Свиленград–турска граница е включена към Оперативна програма „Транспорт“. Изпълнителят фирмата ОХЛ ЖС (Чехия) ще завърши проекта до средата на 2012 г. През 2010 г. договорът с Асталди е редуциран до отсечката Първомай–Димитровград.
Едновременно с това сегашното правителство постигна съгласие с Европейската комисия участъкът Димитровград–Свиленград–гръцка граница да бъде финансиран по ОП „Транспорт“. Така се осигури реализацията на целия проект, който е изключително важен за транспортната политика на Република България. Постигна се и максимално усвояване на безвъзмездната помощ от европейските фондове.
Строителните работи в участъка Пловдив – Димитровград приключиха и през декември 2011 г. бяха подписани актове 15 с изпълнителите Асталди и Терна.
На 19 януари 2012 г. бяха подписани 3 договора за проектиране и строителство на последния участък Димитровград–Свиленград, който ще бъде завършен до края на 2014 г.
- Какво ще бъде изградено?
- Отсечката Димитровград–Свиленград е дълга около 67 км. Освен железопътната линия ще бъдат реконструирани и електрифицирани всички гари и спирки по нея. А на гара Любимец ще бъде изградено ново гарово здание. Ще бъдат заменени съществуващите прелези с пътни и пешеходни надлези и подлези, както и прокари за селскостопански машини.
Гарите Харманли и Свиленград ще бъдат запазени, като около тях ще бъдат изградени скоростни обходи (за 160 км/ч). В района на Симеоновград скоростният обход ще премине в тунел по коритото на река Марица под съществуващите автомобилен и железопътен мост. За град Харманли е предвидено близо до центъра на града да бъде изградена спирка, с цел улесняване на пътниците.
Във връзка с електрификацията се предвижда да бъдат изградени нови високоволтови (110 kV) далекопроводи, които ще свързват съответните полета на НЕК с тяговите подстанции.
Основно изискване е строителните работи да не създават смущения за нормалната експлоатация на съществуващата железопътна линия, както и за пътниците, които използват железопътния транспорт в отсечката.
Трасето в по-голямата си част е разположено в близост до река Марица, което налага съобразяването на проектните решения с високите подпочвени води в района, както и с преобладаващия равнинен терен, което се отразява на дренажните съоръжения.
Освен това по време на проектирането и строителството трябва да бъдат спазвани изискванията и мерките, заложени в Решение на МОСВ за „Натура 2000“. Тези мерки трябва да премахнат отрицателното въздействие върху различните хабитати и да осигурят запазване на съществуващата флора и фауна. Трябва да се подчертае, че такива мерки бяха приложени и за отсечката Пловдив – Димитровград и доведоха до много положителни резултати.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com