Макар че Желязната завеса между Изтока и Запада падна преди повече от 20 години, България така и не успя да излезе от сянката на непознатото за по-голяма част от жителите на планетата. За да промени това, страната ни инвестира милиони в създаването на специален туристически поратал в интернет и в маркетингова стратегия за популяризиране на условията за почивка у нас. На фона на тези усилия, IT гигантът Google, някак неусетно и незабележимо изкара България на световната виртуална карта. Това се случи на 7 март 2013 г., когато страната ни официално стана 48-та държава в света, напълно обхваната от безплатната услуга Google Street View. Оттук нататък благодарение на новата възможност, всеки един интернет потребител по земното кълбо може с няколко движения на мишката да разгледа цяла България, докато седи пред компютъра си и пие кафе. Излишно е да се подчертава огромния приснос, който ще има Google Street View за популяризирането на България по света. Родните предприемачи ще могат напълно безплатно да презентират нагледно икономическата среда у нас пред чуждестранни инвеститори, а туроператорите ще имат възможността лесно да демонстрират на своите клиенти защо трябва да посетят една от най-древните страни в света. Още повече че между 15% и 30% от разглеждащите виртуално дадена страна са именно чужденци - потенциални туристи или инвеститори.
Култувата услуга Google Street View започва като страничен проект. Компанията нарича тези странични занимания на своите служители с определението Google 20%. Това ще рече, че служителите могат да използват 20% от работното си време, за да работят по проекти, който грабват личния им интерес. Точно така на бял свят се появява и Street View. Началото е дадено през 2007 година, като първата страна, понесла виртуалните дрехи, е САЩ. Само 5 години след това България също влиза в първите 25% от страните по света, които могат да бъдат обходени в интернет.
"Определено можем да се чувстваме горди от това, при положение, че има повече от 200 държави по света, а страни като Китай и Индия все още не разполагат с активен Street View", коментира Антон Пиралков, мениджър бизнес развитие на Google за България. Заснемането на нужните кадри е отнело 9 месеца, без това да включва уреждането на всички правни аспекти с родните власти, коментира Улф Шпитцер, програмен директор на Google Street View. Снимките са правени от автомобили, оборудвани с камери, като за по-труднодостъпните места са използвани специални велосипеди с камери. Специално за планинските местности използваната техника наподобява раница, която заснема нужното, докато служителят на Google изкачва родните планини. Трябва да се знае, че всички изображения са статични и услугата няма нищо общо с камери, предаващи в реално време. Също така лицата на заснетите минувачи са замъглени, а ако някой се почувства засегнат, може да пише на Google с молба да бъде замъглен допълнително, добавя Шпитцер.
Няма как обаче да не изникне въпросът "какво печели Google от всичко това?". "Съществува платена услуга, която се казва Business Photos, но засега функционира само в част от обхванатите страни. Чрез нея, потребителите могат не само да се разходаждат по улиците на даден град или село, но и да "влизат" в дадени търговски обекти, като големи МОЛ-ове, където да разглеждат стоката", обяснява Бранимир Йосифов, маркетинг мениджър на Google за България. По думите му тази услуга ще бъде достъпна и в България, но все още не се знае кога.
Нашенци стоят зад българските дудъли
Изображенията, свързани с България, които търсачката Google регулярно пуска на заглавната си страница, съвсем логично се дължат на българите, работещи в глобалната IT компания. "Идеите за дудълите идват от маркетинговите отдели, работещи за отделните пазари. Те се разглеждат и се преценява дали е възможно да се реализират. Много често маркетинговите отдели изпращат различни материали, с които да вдъхновят работата на екипа, рисуващ дудълите. Рисунките, свързани с България, се дължат на българския екип и всички нашенци работещи в Google, които впрочем са много единни когато става дума за проекти, свързани с България", обясни Бранимир Йосифов, маркетинг мениджър на Google за България.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com