София. Търговията ни с Гърция е колабирала напълно, обяви финансовият министър Симеон Дянков в интервю за германския икономически всекидневник "Ханделсблат". Той посочи, че българската икономика бележи ръст и приходите от данъци се увеличават, въпреки че ставките не са вдигнати.
Същевременно обаче страната е притисната от несигурност, тъй като 60% от търговския ни обмен е със страни от ЕС, а половината от него е с Германия. "Ако германската икономика се свие, това ще има последствие и за България", категоричен е министърът.
Случващото се в Гърция улеснява прилагането на финансово дисциплиниращи мерки, защото хората не биха искали и у нас да се стига до ситуацията в Атина, споделя още Дянков пред изданието.
"Както навсякъде в Европа, така и в България хората започват да се уморяват от поредните съкращения на разходите и пестене. Все пак правителството взима мерки, които да облекчат народа. Пример за това е увеличението на минималната работна работна заплата с близо 15 на сто до 135 евро", коментира Дянков.
Тук интервюиращият пита: "Само 135 евро? На месец?" Министърът напомня, че преди това тя е била 120 евро и че са повишени също така вдовишките добавки към пенсиите. "Заради негативната ситуация в западната част на Европа това е всичко, което можем да си позволим", допълва той.
Дянков разкрива още, че заради кризата в Атина 2000 гръцки фирми са пренесли бизнеса си у нас. "Тъй като инвеститорите изтеглят вложенията си в пенсионните фондове от другите задлъжнели държави от периферията на еврозоната, част от тях ще дойдат в България. Причина за това е обстоятелството, че те трябва да се вложат в Европа".
На въпрос дали все още България иска да въведе еврото, Дянков казва, че страната отдавна се стреми към това и че досега е имала полза от валутния съюз заради връзването на лева към марката, а след това автоматично към еврото. "Но позитивите от еврото не сме ги получили – като например по-ниски лихви", обяснява финансовият министър.
Той обяснява, че ще изчакаме поне още година, преди отново да си поставим за цел влизането в еврозоната, докато се изясни ситуацията във валутния съюз. Като една от причините за изчаквателната ни позиция той посочва появата на "безсмислени" идеи като тази да се уеднаквят данъчните системи в Европа.
"Смятаме, че страните от Източна Европа все още за известно време имат нужда от по-ниски данъци. Ако в момента приложим в България френската данъчна система, това ще убие икономиката ни веднага. Ако това се превърне в условие за приемане в общия валутен съюз, ще останем извън него", казва Дянков, като посочва, че финансово дисциплинирани страни като България ще са от полза за еврозоната.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com