София. Ако всички 800 000 души подкрепят АЕЦ „Белене”, дали те са съгласни всички да дадат по 25 000 - 30 000 лева? Общо взето - такава трябва да е сумата от всеки подписал се, за да се строи АЕЦ „Белене”. Това каза пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по повод подписката на БСП за референдум в подкрепа на АЕЦ „Белене”.
Дори да се построи с тези пари, това не означава, че електроенергията ще е безплатна. Те просто ще са акционери в тази централа и електроенергията пак ще си я купуват, ще печелят от дивидентите, които евентуално ще получават от печалбите на тази централа, каза Добрев.
Хората трябва да са достатъчно добре информирани, трябва да има един преамбюл на въпроса за референдум, който да казва пред какво решение сме изправени, какви са трудностите и предизвикателствата и кои са нерешените въпроси, защото ако референдумът е успешен и хората кажат да се строи тази централа, която не знаем колко струва – как разбираме колко струва, при положение, че 6 години не можахме да разберем и как я финансираме тази централа, каза още министър Добрев.
Вместо в момента БСП да разхождат стотици хиляди хора да се подписват на техните подписки, можеха да сложат един единствен подпис и да започнат строителството на тази централа. Обяснението, че ние тогава не сме имали одобрен работен проект и за това не сме подписали договор, е смешно. Договор се сключва на базата на проведена процедура по ЗОП, а не на базата на одобрен проект и като няма одобрен проект, защо подписаха допълнителни споразумения за 1,5 млрд. лева, които ние вече почти платихме, попита министърът.
Да не говорим, че в едното от допълнителните споразумения са възложени строително-монтажни работи за 109 млн. евро, т.е. за над 215 млн. лева – без да има проведена процедура по Закона за обществените поръчки, каза Добрев.
„Има писмо от „Атомстройекспорт”, че това допълнително споразумение и работата, която им се възлага, в момента е извън обхвата на обществената поръчка и е в нарушение на българските закони, и че „Атомстройекспрт” няма да извърши тази работа, защото тя трябва да се даде на български фирми. Става въпрос за разрушаване на построеното и Националната електрическа компания трябва да намери български фирми, да си проведе процедури и те да го построят. Такава процедура не се провежда, сключва се договор с „Атомстройекспорт”, каза Добрев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com