Димитър Радев: Банковият ни пазар става все по-привлекателен

- БНБ активира и изпълни антикризисен пакет в размер над 9 млрд. лева
- Очакваме 2022 г. с надежда за постепенно подобряваща се, макари още неспокойна стопанска среда
ДИМИТЪР РАДЕВ, управител на БНБ, специално за СТАНДАРТ
Годината премина под знака на трудното възстановяване на икономиката в условията на продължаващата несигурност и рисковете, свързани с разпространението на Ковид 19. В тази среда банките в България продължаваха да функционират пълноценно и ефективно, което е видно от растежа на депозитите и кредитите и обективните показатели на сектора.Към днешна дата може да потвърдим, че банковата система е високоликвидна, капитализирана, печеливша и ползваща се с доверието на вложители и клиенти.
Добрите резултати днес обаче не биха били възможни без специалните усилия на самите банки и на нас като надзорници и регулатори. Когато преди вече почти две години посрещнахме необичайните изпитания, свързани с пандемията, бяха необходими бързи и амбициозни действия. БНБ беше една от първите централни банки, които още през март 2020 г. активирахме и впоследствие изцяло изпълнихме мащабен антикризисен пакет по отношение на банковия сектор, в размер над 9 млрд. лева.Нашите мерки тогава имаха три цели. Първо, допълнително укрепване на устойчивостта на банковия сектор чрез засилване на неговата капиталова и ликвидна позиция. Второ, поддържане на кредитната активност на банките по време на пандемията. Трето, временно облекчаване на дълговите плащания за бизнеса и домакинствата чрез частен мораториум, предложен от индустрията и впоследствие одобрен от БНБ.
Гореизброените цели бяха постигнати. Специално изтичането на срока на мораториума преди няколко месеца протече гладко. Въпреки изострянето на кредитния риск, общо положителната икономическа динамика благоприятства кредитополучателите и бяха избегнати сътресения в качеството на съвкупния кредитен портфейл в банковата система.В глобален план както банките, така и регулаторните и надзорните органи придобиха нови знания и опит в справянето с безпрецедентните предизвикателства на пандемията. Един от ясните изводи на този етап е свързан с необходимостта от продължаваща бдителност и консервативен подход към управлението на кредитния риск. Докато коронавирусът присъства в живота и икономиката, приоритетно ще продължаваме да следим за навременното признаване, адекватно оценяване и провизиране на кредитния риск от банките. Заедно с това БНБ ще поддържа в готовност системата по отношение на натрупване и реализация на потенциални рискове, чрез запазването на капиталовите резерви в системата посредством макропруденциалния инструментариум на капиталовите буфери.
С поглед напред, един от стратегическите аспекти в очакваната еволюция на българския банков сектор ще бъде консолидацията. Процесите на окрупняване на собствеността в банките в България се ускориха преди няколко години и получиха тласък на фона на прегледите на качеството на активите и стрес тестовете, извършени през 2016 г. и 2019 г. Днес, вече като част от Банковия съюз, перспективите на българския банков пазар стават все по-привлекателни от инвестиционна гледна точка, както показват последните консолидационни развития.Банковият сектор в България се справи с поредна година на много сериозни предизвикателства. Очакваме 2022 г. с надежда за постепенно подобряваща се, макар и още неспокойна стопанска среда, където банките ще запазят устойчивост и ще продължат да работят на високи обороти, с разумно управление на рисковете и в услуга на вложителите и всички клиенти.
НДСВ проведе среща със симпатизанти във Враца
Огромната мъка на Корина Шумахер! Горещи думи
Летифов разкри в какви разговори ще участва ДПС
Разкритие! Ето ги ченгетата, мераклии за депутати
Внимание! Дебне ни страхотна банкова измама
Филм на ужасите! Какво направиха капки за очи
Смайваща заплата на морето! Има ли кандидати