София. Секторите "Услуги" и "Търговия", особено в по-малките населени места, трудно ще отговорят на ръста на минималната работна заплата с 20 лв. до 290 от 1 май, смятат от БСК. По данни на НСИ за януари и февруари спадът на вътрешното потребление е над 6%, а промишленото производство се е свило с 10%, след като и износът ни е намалял с над 7%.
По всичко личи, че надеждите за икономически подем през тази година са попарени заради новата вълна на рецесия в Европа. Ако икономиката ни успее да нарасне поне с 1% до края на годината, ще се счита за успех. "Възможно е в проблемни сектори и във фирмите без пазари и ниски възнаграждения да има нови съкращения заради ръста на работната заплата", коментира Димитър Бранков, зам.-председател на БСК.
Това вече се е случило през есента на миналата година, когато най-ниското месечно възнаграждение бе увеличено от 240 на 270 лв., заявиха от БСК. Поради тази причина са се увеличили и фирмите, които бавят заплатите. Работодателските организации са недоволни, че бюджетната прогноза на финансовото министерство за следващите три години е приета от Министерския съвет, без да е обсъждана в тристранката. Според нея от 1 януари догодина минималната заплата ще стане 310 лв. и ще расте всяка година с по 20 лв. до достигане на 350 лв. през 2015 г.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com