Недстроен завод за царевични продукти в Разград е първото приватизирано българско предприятие.
През 1993 г. тогавашният директор на Агенцията за приватизация Александър Божков влезе в невзрачната канцелария на държавния нотариат в града и подписа сделката от името на България. Купувач на завода бе белгийската групировка "Амилум", водещ световен производител на царевични продукти за хранително-вкусовата, фармацевтичната, ферментационната, хартиената и фуражната промишленост.
$45 млн. даде стратегическият инвеститор за завода. Първото нещо, което новият собственик направи, бе да раздели строителната площадка на недовършения завод на необходима и излишна част. В последната влязоха сградите, предназначени за административен билдинг на бъдещия соцгигант. Белгийците настаниха своята администрация в помещенията, проектирани за заводски стол, и изоставиха десетките канцеларии, в които никога не влязоха излишни чиновници.
След 10 г. "Амилум" отчете още $52 млн. инвестиции, а през 2011 г. започна изграждането на нова мощност за 51 млн. лева. През 2000 г. британската компания "Tate & Lyle plc", световен лидер в производството на захари и захарни продукти, придоби собствеността върху белгийската фирма и инвестициите в царевичния завод в Разград сега се считат за британско присъствие у нас. Над 100 висококвалифицирани специалисти работят в завода. В началото компанията-майка доведе 20 чужденци, които да обучат персонала. В "Амилум" и сега се разказват легенди за американеца Чарли Куин, специалист по мениджмънт, който научи местните да работят бързо и ефективно. Няколко години по-късно всички постове в предприятието - от директора до чистачката - са поверени на българи. Да те вземат на работа в "Амилум" се счита за печалба от тотото. За всяка свободна позиция кандидатстват стотици. Селекцията отличава най-добрите.
Единствената криза, разтърсила "Амилум", бе Виденовата зима. В края на 1996 г., притиснат от хиперинфлацията, заводът в Разград затвори за 6 месеца, но не уволни нито един служител. Специалистите бяха командировани в заводите на компанията по цял свят. През април 1997 г. работата в завода започна отново.
В продължение на повече от петилетка разградският завод е призьор сред 52-та завода на групировката по цял свят като предприятие без трудова злополука на територията си.
В "Амилум" са отнасят много сериозно и към благотворителността. Компанията е постоянен спонсор на ученическия фестивал "Живот без дрога" в града.
В деловите среди се твърди, че успешната приватизация на "Амилум" се дължи на два фактора. Единият е, че България извади на тезгяха едно недовършено, но много модерно по замисъл предприятие. Вторият е, че то отиде в ръцете на подходящ собственик, който го взе с идеята да го развива и да печели. От което спечели и Разград.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com