София. Агнешкото в по-голямата част от страната вече може да се намери само срещу предварителна резервация. Мераклии да направят курбан за Св. Георги обикалят кошарите и задните дворове по селата, но често удрят на камък.
Още преди Великден повечето животни в Пловдивско и Старозагорско са резервирани за 6 май. Проблем има и в останалите части на страната, в които овцевъдството не е особено развито. Предвидливите домакини са си заплюли животните още преди седмица. Взимат ги живи от кошарите, за да заобиколят изискванията за обработването на месото само в лицензирани кланици, разказаха читатели на "Стандарт". После наемат касапин на село, който върши работата на кланиците, без да се плаща за изследвания и сертификати. От агенцията по храните обаче предупреждават, че безопасното за консумация месо е само това, което е добито в регламентирани кланици. То трябва да е преминало предкланичен и следкланичен преглед и да има здравна маркировка, която представлява печат във формата на елипса с абревиатура BG.
И докато в Пловдив и Стара Загора търсят агнета под дърво и камък, овцевъдите в Кърджали се притесняват, че няма на кого да продадат животните. Заради кризата потреблението тази година е доста свито, вътрешното търсене е много слабо, каза шефът на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов. Затова и цената на живото тегло в повечето региони е доста ниска - около 5,50-6 лв. килото, допълни той. Според него и в магазините цените не би трябвало да надвишават 12 лв., а и повечето търговци са свалили агнешкото, което преди Великден достигна до 15-16 лв., а на места дори до 19 лв. за килограм.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com