"Нашето недоволство от света, независимо колко яростно е то, по принцип е лечимо: достатъчно е да се промениш или самият ти, или светът около теб", съветва Юкио Мишима. Но защо да има недоволство при положение, че сме получили даром, онова, което наричаме Ден на независимостта? Нима това бленувано от предшествениците ни дело, постигнато с къртовски усилия, не ни е достатъчно? Или просто сме осъзнали суровата истина, че независимостта е просто понятие, чиито измерения в съвременния свят отдавна са нереални? В живота съществуват твърде много обстоятелства, които ни отдалечават от нея. Всеки един човек по един или друг начин е обвързан така, че не може да се нарече самостоятелен. Ако щете, една работа, която е наложително да вършим, за да оцелеем, ни прави зависими. Зависими сме от водата, храната, въздуха и куп други фактори.
Но несъмнено най-лошата зависимост от всички е тази от болестта!
Днес мнозина по света са като встъпили в "брачен съюз" с нея. И въпреки всичките им усилия да се откъснат невинаги постигат успех. Едва ли някой дълбоко се е замислял, че заболяванията, които отдавна притежават множество форми, са най-силната и трудно победима зависимост, от която и да е друга. Да, можеш да преодолееш безпаричието, като направиш така, че да печелиш повече. Можеш да победиш пороците, като положиш усилия да ги изкорениш от ежедневието си. Но каквито и усилия да полагаш, за да скъсаш отношения, с тежка диагноза, то те винаги остават недостатъчни.
Такава е ситуацията с едно от най-сложните и към момента все още нелечими състояния, наречено Алцхаймер. Доказателство за неразривната връзка е, че в продължение на десетилетия изследванията, посветени на болестта, не са довели до момента, в който ще може да се каже, че лечение има. Въпреки това хората, посветили живота си на великото дело да освободят човечеството от бремето, не спират в търсенето на нови възможности. Учените от години са наясно, че амилоидните фибрили се образуват в мозъка на хора с алцхаймер и съдържат важна закодирана информация за същността й. Но те също така притежават и протеини, които за изненада на научните експерти имат свойството да се блокират подобно на механизма на затворен цип. А в хода на всичките проучвания се оказва, че хипотезата, касаеща тази особеност, установена при болестта на Алцхаймер, е откриваема и при паркинсона и дузина други дегенеративни заболявания. Но възможно ли е само характерно образуващите се за болестта амилоиди да са виновни за всичко, или съществува и друга причина, която досега не е била обект на задълбочени анализи? Според редица специалисти вероятността появата на заболяването да е резултат от патогенна инвазия не трябва да се изключва. Още преди няколко години стана известно, че амилоидът изглежда действа като защита срещу патогените. А протеинът има свойството да действа подобно на антимикробно съединение, което убива бактериите.
Въпреки това при наблюдаване на плаки се установява развитие на кръгли бактериални форми
Но откритието не е достатъчно убедително, за да промени схващането, че не самият амилоид причинява увреждане на мозъка при болестта на Алцхаймер, а бактериите в него. Част от последващи изследвания в областта обаче успяват да докажат, че бактериите играят ключова роля в провокирането на болестта. Точният механизъм все още не е установен, но Porphyromonas gingivalis - бактерия, която разболява венците и е известен рисков фактор за болестта на Алцхаймер, бива открита при голяма част от страдащите от заболяването. Така става ясно, че бактериите в мозъка не са резултат от прогресивното мозъчно нарушение, а са сред причинителите.
P. gingivalis нахлува и възпалява области, като причинява мозъчно възпаление
подобно на дегенеративната патология, нервно увреждане и амилоидни плаки. А двата токсични ензима, които секретира, използва за храна с човешка тъкан от хипокампуса - частта в мозъка, която отговаря за дълготрайната памет. Тези ензими се наричат гингипаини и са открити в по-високи нива в мозъчната тъкан с голямо натрупване на повече тау-протеин.
Следи от генетичен материал на P. gingivalis е локализиран и в мозъчната кора
По-важното е, че първоизточникът на агресивно нахлуващата в мозъка бактерия са инфектирани венци. Интересното е, че дори и хора без диагнозата, но заразени с патогена имат протеинови натрупвания, но на ниски нива. На практика това обяснява факта, че симптомите на алцхаймера се появяват понякога едва след 10-20 години, през което време започва натрупването на амилоида и тау протеина. Друг извод, до който може да се стигне на база гореспоменатото, е, че патогенните са способни да причинят множество щети от различен аспект, включително и да провокират алергични пристъпи. За тях виновни са не толкова бактериалните видове, колкото токсините, които произвеждат и разпространяват в тялото чрез кръвообращението. Алергичните реакции може да се каже, че са често срещано явление, провокирано най-вече от някои храни, включително и люто. Иначе казано, дори една хапка от любимата лютива чушка може да ни постави в изключително опасна ситуация.
Под този знаменател попада и анафилактичният шок
Той е най-опасната алергична реакция, която организмът може и да не преживее. Протича бързо в началото и при ненавременно противодействие води до смърт. Симптомите обикновено включват копривна треска, сърбеж, зачервяване или подуване на засегнатите тъкани (гърло, език и др.). Ангиоедемът се усеща повече като парене на кожата, а не сърбеж. Подуването на езика или гърлото се появява в около 20% от случаите. Други сигнали на анафилаксията са хремата и подуването на конюнктивата, повръщане, главоболие и ниско кръвно. Засегнатата кожа понякога придобива син оттенък поради липсата на кислород.
Тези симптоми обикновено се развихрят за период от минути до часове
Провокатори на животозастрашаващото състояние освен храните са ухапвания, ужилвания от насекоми и други. Би могло да се случи и така, че анафилаксията да възникне без очевидна причина. А начинът, по който се развихря състоянието, включва освобождаване на медиатори от някои видове бели кръвни клетки, задействани от имунологични или неимунологични механизми. Най-често поразените области включват: кожа, дихателна, стомашно-чревна, сърдечно-съдова система и централна нервна система, като обикновено се наблюдава комбинация от засягане две или повече области. Независимо коя от тях е поразена, неизменен партньор на анафилаксията е възпалението на тъканите. То може да се появи на всяко място в тялото, включително в областта на ръцете, лицето или гърлото. Тежката алергична реакция способства възпаляването на тъканите около дихателните пътища, което води до затруднено дишане. В резултат на възпалителната реакция се усеща и подуване на устните, езика, че дори и на цялата вътрешност на устната кухина. Тази реакция прави невъзможно поемането на въздух и при отсъствие на бързо противодействие предизвиква задушаване. Но както е казал Луи Пастьор: "Шансът винаги е в полза на подготвения ум"!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com