Специализираните съдилища и прокуратура да бъдат закрити.
Около това мнение се обединиха партиите по време на преговорите за съставяне на новия кабинет на тема "Правосъдие". Това може да бъде решено още на първите сесии на Новото народно събрание, обяви Крум Зарков от БСП. Част от другите теми, които бяха повдигнати от партиите - за ограничаване на правомощията на главния прокурор и разделяне на Висшия съдебен съвет на две обаче изискват промени в Конституцията. Те няма как да се случат краткосрочно, защото няма конституционно мнозинство, отчетоха партиите.
Като краткосрочна мярка предлагаме закриване на специализираните съдилища и специализираната прокуратура. Мисля, че за всички е ясно, че специализираното правосъдие се използва като бухалка, коментира Надежда Йорданова от Демократична България. Тя предлага и да се използват всички законово механизми за прекратяване на мандата на сегашния главен прокурор. Колегата ѝ Атанас Славов посочи и средносрочни мерки за конституционни промени като намаляване мандата на главния прокурор от 7 на 5 години утвърждаване на механизъм за освобождаване от поста на обвинител номер едно. Това може да бъде направено от парламента по предложение на министъра на правосъдието с указ на президента, посочи Славов.
"Трябва да степенуване нещата. Колегите наблягаха на реформи, които предвиждат промени в Конституцията. Да се насочим към каквото може да стане сега", предлагат от БСП. Според Крум Зарков закриването на специализирано правосъдие автоматично ще ограничи влиянието на главния прокурор.
"Бих се радвал главният прокурор да си даде сам оставката, а да не се занимаваме с него", коментира лидерът на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Формацията също се обяви за закриване на специализираните съд и прокуратура.
От Има такъв народ предлгат да се въведе т.нар. "мълчаливо съгласие". То ще се прилага в случаи, когато например с влязло в съда решение се установи, че даден административен орган е взел незаконосъобразно решение и преписката му бъде върната. Ако този орган впоследствие не се произнесе в определен срок, това ще е мълчаливо съгласие. От партията на Слави Трифонов се обявиха и за мерки за противодействие на корупцията. Те посочиха, че в момента в наказателния кодекс няма текст, свързан с криминализация за нарушение на обществени поръчки, което трябва да се промени. Корупцията, не само подкуп, а търговия с влияние, злоупотреба със служебно положение, посочват от формацията.
"Ние споделихме, че отиване към корупция е форма на предателство на нашата идея", коментира Кирил Петков. Той призова партиите да бъдат безкомпромисни към такива прояви. "Няма да има наши ваши, трети пети", заяви Петков. Той коментира, че е участвал в изработването на един законопроект в предишния парламент. "Учудващо за мен беше, че голяма част от работата в паралмента се случи с бюфета", посочи той като коментира, че различни хора са слизали от балкона и са лобирали пред народните представители. "Да имаме максимална хигиена това да не го допускаме", призова Петков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com